سیاست

رییس‌جمهور : کسانی که فرزندان لوی قندهار را بیسواد نگهداشته ‌اند، به وطن جفا کرده اند، ما می‌خواهیم به‌ زودی این ظلم جبران شود

کابل باختر 4 حوت
محمداشرف غنی رییسجمهوری اسلامی افغانستان، دیروز در یک نشست با شماری از جوانان لوی قندهار که از سوی نهاد صدای جوان قندهار برگزارشد اشتراک و سخنرانی کرد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این نشست که در قصر سلام‌خانۀ ارگ انجام‌شد، شاه‌ زمان میوندی رییس ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست به نمایندگی از دیگران صحبت کرد و از توجه رییس‌جمهور به جوانان، بزرگان، احداث و انکشاف بندها قدردانی کرد و گفت که بخش معارف در قندهار به توجه ویژه نیاز دارد.
وی معلومات خویش را در مورد نشست ۴۰۰ جوان لوی قندهار(ولایت های زابل، هلمند، ارزگان و قندهار) که در هفت دسته مسایل مربوط به مناطق شان را به بحث گرفتند، با رییس‌جمهور شریک ساخت.
وی افزود: به اندازۀ که لوی قندهار در دفاع از کشور قربانی داده است، به همان‌اندازه نیازمند صلح است.
سپس محمدابراهیم عبرت و شگوفه نورزی صحبت کردند و از موقف جدی رییس‌جمهور در مقابل زورمندان، تغییر نسلی و روند اصلاحات حمایت و از برنامه‌های رییس‌جمهور در خصوص مهار آب‌ها، صلح، انکشاف، ترانزیت، اقتصاد، تجارت و انکشاف قدردانی کردند.
همچنان آنان، خواست‌ها و پیشنهادهای شان را در خصوص ایجاد سردخانه‌ها، بازاریابی برای محصولات زراعتی، رشد زراعت، امنیت، صحت، معارف، برق، صنعت، انکشاف متوازن، جلوگیری از مواد مخدر، میدان هوایی زابل و ساخت پارک صنعتی و بندها را با رییس‌جمهور شریک ساختند و تاکید کردند که برای حمایت از نظام به‌ هرگونه قربانی حاضر اند، صلح می‌خواهند و برای صلح نمی خواهند ارزش‌ها قربانی شود.
جوانان لوی قندهار هنگام اهدای چادر به بانوی اول کشور، به رییس‌جمهور پیشنهاد کردند که یک مدال به نام ملکه ثریا ضرب بزند و برای ستایش از زنان خدمت گذار کشور در اختیار بانوی اول کشور قرار دهد.
همچنان جوانان مذکور در بدل هدیۀ خاک ارزگان، بادام زابل، گندم قندهار و آب هلمند، خواستار حل مشکل ولایات متذکره در عرصه‌های مختلف و توجه خاص به رشد اقتصادی و همه‌جانبه ولایت های یادشده شدند.
بعداً رییس‌جمهور صحبت کرد و خطاب به جوانان لوی قندهار، گفت: شما سرمایه‌ بزرگ بشری وطن هستید و با دانش و بازوی شما این وطن آباد می‌گردد. وی افزود که شما دو کمیسیون جداگانه تشکیل دهید و در دوهفته پیشنهاد خود را درعرصه‌های معارف و صحت،  مشکلات و راه های حل عملی با من شریک سازید.
رییس‌جمهور گفت: کسانی که فرزندان لوی قندهار را بیسواد نگهداشته اند، به وطن جفا کرده اند، ما می‌خواهیم به‌ زودی این ظلم جبران گردد.
رییس‌جمهور کشور خاطرنشان‌کرد: این وطن را کسی به ما هدیه نداده است، آن را با شمشیر و خون نیاکان مان پاسبانی کرده‌ایم  و تعهد ما این است که هم از آن حفاظت می‌کنیم و هم به هرقیمت که باشد، آن را به صلح و ثبات می‌رسانیم، زیرا کلید آبادی وطن در وحدت و تعهد ما است.
رییس‌جمهور گفت که در زمینۀ مهارکردن آب‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنیم و هرقطره آب افغانستان نسبت به تیل همسایه‌ها قیمت خواهد بود، کار بالای بند کجکی از سوی ترک‌ها سرمایه‌گذاری شده است، به‌زودی آغاز می‌گردد و یک میلیارد متر مکعب آب بیشتر ذخیره می‌شود و صد میگاوات برق تولید خواهد شد.
وی افزود که امکانات برای بند دهله آماده شده است، مطالعات ادامه دارد و در آینده ۶۰۰ هکتار زمین آبیاری می‌گردد که با این کار خودکفایی افغان ها از نگاه گندم، حتمی خواهد شد.
محمداشرف غنی گفت که  باید میوۀ تازه قندهار و جلغوزۀ لوی پکتیا به بازارهای جهان برسد و تاکید کرد که به ایجاد انجمن‌های مولدین و بسته کنندگان توجه صورت گیرد و در سال جاری صادرات افغانستان به یک میلیارد دالر خواهد رسید.
رییس‌جمهور گفت: در مردم تحرک بیاورید که به‌خاطر تامین امنیت مناطق خود، در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی ایستاده شوند. وی افزود که مردم ما بسیار باغیرت هستند و هرکسی که به آنان به چشم کم ببیند، او دشمن من است.
رییس‌جمهور گفت: ما با ترکمستان به موافقه رسیده ایم، هر واگونی که  اجناس را به افغانستان وارد می‌کند، از سنگ های‌قیمتی افغانستان و دیگر موارد صادراتی برای‌شان می‌دهیم، از این بعد به‌جای پول نقد، در برابر جنس، ما هم جنس می‌دهیم و باید تا دوسال دیگر افغانستان بودجۀ خود را از راه درآمد عواید خود تکمیل نماید.
رییس‌جمهور کشور گفت که اقتصاد ما به‌کمک‌های اقتصادی و پروژه‌های خارجی نه، بلکه توسط پروژه های بزرگ ملی رشد خواهد کرد. سرمایه‌های خود را باید به‌کار بیاندازیم و روی پای خود ایستاده شویم. وی افزود که ما جهان را به صلح قانع ساخته ایم، مگر آیا طالبان می‌توانند قاچاق‌بران و تروریستان را قناعت دهند که پیشرفت و ثبات افغانستان را بپذیرند؟
رییس‌جمهور گفت که صلح آمدنی است و  مردم نمی‌خواهند که در گذشته زندگی کنند، بلکه آنان به آینده باورمند هستند. وی افزود: صلح تنها در روی کاغذ نمی‌آید، باید یکدیگر را بپذیریم و برای آیندۀ افغانستان طرح و برنامه داشته باشیم.
رییس‌جمهور غنی خاطرنشان‌کرد: کاروان صلح هلمند آمد و به اساس خواست‌شان، من با آنان در روی جاده دیدم، خواست‌های شان را شنیدم، اکنون به کویته بروید و به طالبان این را بگویید که ما با رییس‌جمهور دیدار کردیم و هر وقت میتوان رییس‌جمهور را ببینیم، شما چرا با ما نمی‌بینید و خواست‌های ما را نمی‌شنوید.
محمداشرف غنی با تاکید گفت که رییس‌جمهور افغانستان را افغان‌ها انتخاب می‌کنند و اسلام‌آباد، تهران و مسکو حق انتخاب وی را ندارند. آنانی که از مردم هراس دارند، صحبت از حکومت موقت می‌کنند، طرح بیرونی و ساخته‌شده در بیرون از افغانستان، در این وطن ناکام است. نالان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا