سیاستاخبارTOPصحت

رییس جمهوری با شماری از متخصصان صحی افغان مقیم امریکا و اروپا، در خصوص مبارزه با موج دوم ویروس کرونا، صحبت کرد

کابل/۱۷ قوس/ باختر

محمد اشرف غنی ،رییس جمهوری اسلامی افغانستان شام دیروز با شماری از متخصصان صحی افغان مقیم امریکا و اروپا از طریق ویدیوکنفرانس در رابطه به درس های آموخته شده از موج اول ویروس کرونا و آمادگی ها به خاطر مقابله با موج دوم این ویروس، صحبت کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،در این ویدیوکنفرانس که امرالله صالح معاون اول ،رییس جمهور، داکتر احمد جواد عثمانی وزیر صحت عامه و داکتر نسرین اوریاخیل ،رییس عمومی شورای طبی افغانستان نیز حضور داشتند، متخصصان متذکره، پرزنتیشن خویش را در مورد درس های آموخته شده از موج اول ویروس کرونا، حکومتداری و هماهنگی، استراتیژی سرتاسری، برنامه های پاسخگو، تیست کرونا به شمول پوشش، کیفیت و کمیت آن، تطبیق واکسین، بلند بردن کیفیت خدمات صحی، زنجیرۀ حمایه یی که شامل آموزش مسوولان صحی و اداری و تهیه دوا ها و اکسیجن می شود، محافظت اجتماعی و کاهش تاثیرات ویروس کرونا، ارائه کردند.

رییس جمهوری با تشکر از گزارش مسوولان، گفت: یکی از اولویت های اساسی ما این است که بخش صحت خویش را به پا ایستاده کنیم و تلاش های خود را با توجه به استعجالیت مبارزه با موج دوم ویروس کرونا، منسجم کنیم.

وی افزود: ما می خواهیم چگونه به پیش برویم تا سیستم ملی صحی ما مجهز با استراتیژی و اهدافی شود که پاسخگوی نیازمندی های مردم ما در این عرصه است.

رییس جمهوری در مورد ارزیابی اخیر خویش از وزارت صحت معلومات دادو گفت که در یک هفته گذشته هفت نشست با مسوولان وزارت صحت عامه و ۱۹ شفاخانه و رییسان صحت عامه تمام ولایات، نمایندگان بانک جهانی و بانک انکشاف آسیایی، سازمان صحی جهان و یونیسف از طریق ویدیوکنفرانس داشته است.

رییس جمهوری گفت که در این نشست ها خواستم یک ارزیابی را انجام دهم که خلاء ها در کجاست و چگونه می توانیم آمادگی های بهتر در راستای مبارزه با موج دوم ویروس کرونا داشته باشیم. وی افزود که از شفاخانه افغان- جاپان دیدن کردو مشکلات، خواست ها و پیشنهادات مسوولان شفاخانه مذکور را استماع کرده است.

رییس جمهوری تصریح کرد: در این نشست ها یافته های من این است که متاسفانه با وصف تمام تلاش ها، در سکتور صحی ما چالش های جدی وجود دارد که باید به آن پرداخته شود.

وی افزود که مدیریت برنامه های و عرضه خدمات صحی به چالش مواجه است و کمبود اکسیجن، پائین بودن ظرفیت تیست کرونا که ده هزار تیست در یک شبانه روز پلان شده بود، عدم موجودیت زیربناها برای نگهداری واکسین کرونا با وجود آن که کمک های جامعه بین المللی را برای تهیه ۲۰ تا ۴۰ درصد واکسین در دو مرحله به دست آورده ایم، از مشکلات عمده است.

رییس جمهوری از چالش های مدیریتی در سکتور صحی یادآوری کرده، گفت که نیاز است تا تصامیم به گونه فوری گرفته شود و به شفاخانه ها صلاحیت های بیشتر مدیریتی داده شود.

رییس جمهوری گفت که نهادهای مربوط باید در یک چارچوب مشترک با بخش صحت کار کنند و در قسمت تخصیص منابع اولویت بندی صورت گیرد، که به مردم رسیدگی بهتر شود.

رییس جمهوری تصریح کرد که رسیدن به اهداف استراتیژیک به ویژه در سطوح متوسط و پائین مهم است.

وی افزود که باید کارکنان خط اول مبارزه با ویروس کرونا مورد تشویق قرار گیرند، پروسۀ تدارکات تسهیل گردد، صلاحیت های بیشتر به شفاخانه ها داده شود و باید از مدیریت خطرات درک درست داشته باشیم.

رییس جمهور در اخیر سخنانش خاطرنشان کرد که در سه ماه آینده در روشنایی ارزیابی های انجام شده، در زمینه انسجام دوبارۀ برنامه های ملی صحی خویش که از اهداف عمدۀ ما می باشد، اقدام خواهیم کرد. ماری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا