سیاستاخبار

رییس جمهوری با معاون صدراعظم و وزیر خارجه ترکمنستان، دیدارکرد

کابل/۲۰جدی/ باختر

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان عصر امروز با رشید مرادوف معاون صدراعظم و وزیر امور خارجۀ ترکمنستان، در ارگ دیدار کرد.

ابتدا رییس جمهوری با بیان خوش آمدید به رشید مرادوف و هیئت همراهش، گفت که مناسبات میان افغانستان و ترکمنستان، برادرانه و دوستانه است و در چند سال گذشته در بخش های مختلف تجارتی، ترانزیتی، اقتصادی و سیاسی، پیشرفت های مزید یافته است.

در مقابل، رشید مرادوف معاون صدراعظم و وزیر امور خارجۀ ترکمنستان در مورد روابط دو کشور صحبت کرد و گفت: حکومت ما خواهان گسترش این مناسبات است و ما از دیدگاه و اجندای حکومت افغانستان برای اتصال منطقه یی، حمایت می کنیم. وی افزود که ترکمنستان ازروند صلح و تلاش های رییس جمهوری برای تامین صلح و ثبات در افغانستان، حمایت می کند. در این دیدار هر دو جانب در مورد پروژه های مهم اقتصادی از جمله پروژه های تاپی، تاپ و فایبر نوری، خط آهن میان دو کشور و احداث بندها در افغانستان بحث و تبادل نظرکردند و بر توسعۀ همکاری ها در این زمینه ها تاکید کردند. وزیر خارجۀ ترکمنستان گفت که قرار است ما در سال جاری میلادی شاهد افتتاح پروژه های بزرگ در افغانستان باشیم، چنانچه کار ساخت پایپ لاین تاپی در خاک ترکمنستان به اتمام رسیده است و تدابیر لازم به خاطر آغاز کار تمدید پایپ لاین متذکره در خاک افغانستان گرفته شده است. محمد اشرف غنی رییس جمهوری ازتلاش ها و حمایت ترکمنستان از افغانستان به ویژه تلاش های دو جانبه به خاطر تطبیق پروژه های تاپی، تاپ، فایبر نوری و خط آهن، ابراز امتنان کرد.

رییس جمهوری گفت: تمرکز ما این است که برق بیشتر را از ترکمنستان وارد کنیم و واردات برق و تکمیل پروژه های بزرگ اقتصادی، از اولویت های مهم حکومت افغانستان است.

همچنان محمد اشرف غنی در مورد گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان دو کشور صحبت کرد و گفت که صلح و ثبات در افغانستان به معنای صلح و ثبات در منطقه است و می خواهیم در سال جدید میلادی روابط ما بیشتر گسترش یابد و ما بتوانیم پروژه های بزرگ را به شمول پروژه های تاپی، تاپ، فایبر نوری و خط آهن به پایه اکمال برسانیم. وی افزود: ترکمنستان منحیث یک همسایه نیک، سیاست بی طرفانه و حسنه با همه کشورها به ویژه افغانستان دارد و این مثال خوب روابط میان دو همسایه است. ما خواهان روابط نیک و دوستانه با تمام همسایه های خویش استیم و هیچگاه نمی خواهیم که بخشی از تنش منطقه یی باشیم. رییس جمهوری گفت که امروز علمای ترکمنستان همانند سایر علمای جهان، خشونت را در افغانستان تقبیح می کنند.

در این دیدار در مورد تحصیلات جوانان افغان در ترکمنستان نیز صحبت شد و وزیر خارجۀ ترکمنستان آمادگی خویش را به خاطر اعطای بورس های تحصیلی به جوانان افغان، ابراز کرد و رییس جمهور از آن تشکر کرد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا