سیاستاخبارفرهنگTOP

رییس جمهوری: دیدگاۀ تاریخی مهم است و بدون آن آینده افغانستان را تعیین نمی توانیم

کابل/ ۲۵ جدی/ باختر

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان شام دیروز در نشست اختتامیه هفتۀ تاریخ که به ابتکار بنیاد تحقیقاتی انسان و همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،در این نشست در قصر چهارچنار ارگ برگزار شده بود، ابتدا داکتر فضل محمود فضلی رییس عمومی ادارۀ امور صحبت کرد وگفت که برگزاری هفتۀ تاریخ در این شرایط حساس و تاریخی، راه را به بحث های مهم کشور باز کرد و از رییس جمهور به خاطر جهت دادن هفته تاریخ تشکر می کنیم.

وی با اشاره بر اینکه از تاریخ خویش باید درک عمیق داشته باشیم،  افزود که بحث های آنلاین در هفته تاریخ مهم بود، اما تمرکز روی تاریخ کهن صورت گرفت و باید تاریخ معاصر کشور نیز مورد توجه قرار گیرد.

بعداً محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در مورد هفتۀ تاریخ معلومات داد و با یادآوری از تاریخ نگاران شهیر کشور، گفت که وزارت تحصیلات عالی باید سالانه حدود صد بورسیه تحصیلی را برای جوانان کشور در زمینه علم تاریخ مدنظر گیرد، زیرا  بازخوانی تاریخ ما نیازمند تربیۀ متخصصان تاریخی است.

سپس فهیم کریم رییس بنیاد تحقیقاتی انسان در مورد فعالیت های بنیاد متذکره معلومات دادوگفت که امروز شروع روند بزرگ در بحث تاریخ است. تاریخ پیوندهای را روشن می کند که جامعه را به گذشته وصل می کند.

وی با اشاره بر اینکه هفته تاریخ به خاطر گرامی داشت از فیض محمد کاتب و داکتر محمد حسن کاکړ دو تن از مورخان برجسته و نامدار افغانستان ایجاد شده است، گفت که عنوان هفتۀ تاریخ در سال ۲۰۲۱ چرا تاریخ؟” و فهم و آگاهی از تاریخ افغانستان بود و در هفته تاریخ دریافتیم که مردم به تاریخ علاقمندی دارند و به مطالعه آن بیشتر نیاز است.

متعاقباً محمد عمر شریفی رییس بخش افغانستان، انستیتوت امریکایی مطالعات افغانستان در مورد تاریخ نگاری پروفیسور محمد حسن کاکړ، آثار، سبک دید، طرز تفکر و میتودولوژی وی در زمینۀ مطالعات افغانستان، معلومات داد.

وی افزود که هفته تاریخ سر آغاز برای نسل نو افغانستان است که باید آزاد فکر کنند، تاریخ خود را با اساسات اکادمیک بدانند و جایگاه و موقعیت تمدنی افغانستان را تعریف کنند.

رییس جمهوری پس از استماع صحبت های آنان گفت که امروز هفته تاریخ را به مفهوم روند ملت سازی خود تجلیل کنیم و این به حیث نقطۀ عطف دانش ما از عمق تاریخی است.

وی با اشاره براینکه افغانستان تا قرن ۱۹ همیشه مرکز تمدنی بوده و در حاشیه قرار نداشته است، افزود که دیدگاه تاریخی مهم است و بدون آن آینده افغانستان را تعیین نمی توانیم.

رییس جمهوری در مورد باستان شناسی، زبان شناسی، افغانستان شناسی، مؤسیسن مکاتب تاریخ نویسی، علم تاریخ در تمدن اسلامی، سبک های تاریخ نویسی، مورخین اسلامی، مورخین حلقه های تمدنی، تاریخ سیاسی و اقتصادی، تاریخ تجارت و صنایع، تاریخ آبیاری و زراعت، منابع تاریخی، ادیان و تمدن ها و تاریخ علوم و فنون و سایر بخش های مطالعات تاریخی، معلومات مفصل ارائه کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه تاریخ بحر بیکران است و به بحث گسترده و همه جانبه نیاز دارد، خطاب به آنان گفت که باید مورخین افغانستان دوره های مختلف تاریخی را بشناسند و به جامعه معرفی کنند و جهت مناظره های تاریخی را به صورت اساسی تعیین کنند.

وی گفت ضرورت به طبقه بندی کرونولوژیک تاریخی داریم و آرشیف ها در داخل و خارج کشور و کتابخانه ها باید با همدیگر مرتبط شوند و به نسخه های قلمی، خاطرات تاریخی، ادبیات و نوشته ها دسترسی پیدا کنیم.

رییس جمهوری تصریح کرد که افغانستان در تاریخ جهان و دنیا در تاریخ افغانستان مورد بحث قرار گیرد و سفارت خانه ها و نمایندگی های دیپلماتیک ما برای دریافت منابع و آثار تاریخی و آثار کشورهای دوست ما همکاری کنند.

رییس جمهوری گفت که قصر دارالامان را به موزیم هویت ملی مبدل می کنیم و به سیستم دیجیتالی عیار خواهد شد تا هر متعلم ما از تاریخ افغانستان آگاهی حاصل کند.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد طرح ایجاد انجمن تاریخ و فرهنگ مهم است و پیشنهاد های تان را در مورد چاپ، تالیف و ترجمه ارائه کنید. 

وی گفت که در سال ۱۴۰۰ از بانی عدم تشدد خان عبدالغفار خان در جلال آباد تجلیل می شود و همچنان از امیر علی شیر نوایی در هرات، امام بخاری و امام ترمذی در بلخ بزرگداشت به عمل خواهد آمد.

رییس جمهوری در اخیر سخنان گفت که در سال ۱۴۰۰ تمدن اسلام که بر عدالت، وسطیت، قانونیت و علمیت استوار است، مورد تجلیل قرار خواهد گرفت. روشان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا