اخبارجهان

رییس  سازمان صحی جهان از اجازه ندادن چین به محققان به ووهان ، ناامید شده است

ژنیو/صدای امریکا/17جدی/ باختر

سازمان صحی جهان (WHO) روز سه شنبه از عدم موفقیت مقامات چینی در اعطای مجوز نهایی به یک تیم بین المللی از محققان برای ورود به آن کشور برای بررسی منشا ویروس کرونا ناامید شد.

در جلسۀ منظم کووید 19 که در مقر سازمان صحی  جهان در ژنیو دایر شد،  تدروس آدانوم غبرایسوس رییس عمومی آن سازمان گفت که از اینکه چین ورود تیم را مجاز ندانسته است ، “برخی از آنان را بسیار ناامید کرده است”. این خبر در آخرین لحظه اعضای دیگر تیم را مجبور به لغو سفر به ووهان کرد.

تدروس گفت که برنامه های سفر به طور مشترک در میان مقام های سازمان صحی جهان ، حکومت چین و تیم کشورهایی که قصد داشتند از طریق آنها به ووهان سفر کند ، ترتیب داده شده است. وی گفت این آژانس روز سه شنبه آگاهی یافت “كه مقامات چینی هنوز مجوزهای لازم را برای ورود تیم به چین  نهایی نكرده اند.”

تدروس گفت که وی با مقامات ارشد چین در تماس است. “و من یک بار دیگر روشن کردم که این مأموریت برای سازمان صحی جهان و تیم بین المللی در اولویت است. به من اطمینان داده شده است که چین روندهای داخلی را برای استقرار هرچه زودتر ممکن سرعت می بخشد. ما مشتاق هستیم که مأموریت را در اسرع وقت آغاز کنیم. “

چین در 31 دسامبر 2019 اولین موارد ذات الریه را به علت نامعلوم در ووهان به سازمان صحی جهان گزارش داد و بازاری را بست که احتمال می رود ویروس کرونا در آن ظهور کرده باشد.

وزیران صحت در ماه می از سازمان صحی جهان خواستند تا منبع ویروس و نحوه عبور آن را شناسایی کند.

امریکا  كه چین را به پنهان كردن میزان شیوع بیماری متهم كرده است ، خواستار تحقیق “شفاف” به رهبری سازمان صحی جهان شده است  و از شرایط آن انتقاد كرد ، كه به دانشمندان چینی اجازه می دهد مرحله اول تحقیقات مقدماتی را انجام دهند. دونالد ترامپ ، رییس جمهور امریکا ، این سازمان را به عروسک بازی در دست چین ، متهم کرد.

 ویروس کرونا باعث بیماری کووید 19 می شود.فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا