سیاستاخبارامنیت

رییس مشرانوجرگه: قضیۀ شهادت یما سیاووش و همکارانش بررسی شود

کابل/ ۳۰قوس/ باختر

در نشست امروز مشرانوجرگه وزیر دولت در امور شهدا و معلولان به پرسشهای اعضا، در قبال مشکلات معلولان و ورثۀ شهدا پاسخ ارائه کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر؛ تعداد از ورثۀ شهدا و اشخاص دارای معلولیت از چند روزبه این طرف در دروازه ورودی ساختمان شورای ملی، به ارتباط خواست‌های حقوقی شان دست به اعتصاب و تظاهرات زده اند .

در جلسۀ مشرانوجرگه، سناتور ملیحه جامی و دیگر اعضای این مجلس، پرسش‌های‌ را راجع به عدم پرداخت معاشات تعدادی از معلولان و ورثۀ شهدا، موضوع توزیع اپارتمان‌ و بورسیه‌های تحصیلی برای این قشر جامعه، جذب معلولان در نهادهای دولتی، اقدامات حکومت برای جلوگیری از فقر و تنگ دستی، ایجاد طرزالعمل نهاد مذکور در مغایرت با قانون، تفاوت در پرداخت حقوق شهدا و معلولان ملکی و نظامی، تأکید بر افزایش آگاهی عامه در مورد قشر معلول، فساد در جریان تثبیت حقوق و امتیازات شهدا و معلولان در فاریاب و چگونگی جذب کمک‌های خارجی به معلولان را از وزیر دولت در امور شهدا و معلولان مطرح کردند.

سپس لعل الدین آریوبی٬ وزیر دولت در امور شهدا و معلولان گفت: برای مبارزه با فساد و تثبیت مستحقان، کمیسیون با صلاحیتی ایجاد و اسناد را بررسی کردند که در نتیجه معلوم شد که حدود یکصدهزار اسناد جعلی ساخته شده است که با این کار سالانه از حیف و میل نزدیک به پنج میلیارد دالر جلوگیری به عمل آمده است.

وی علاوه کرد که دریافت تذکره برقی و ایجاد دیتابیس برای ثبت مستحقان، ازگام‌های دیگر در امر مبارزه با فساد و تقلب است که قبلاً دریافت کارت شناسایی 72 مرحله را در بر می‌گرفت و اکنون این روند به 12 مرحله تقلیل یافته است و نیز شمارۀ تماس رایگان 717 فعال شده که متقاضیان می‌توانند معلومات لازم را کسب کنند. 

وزیر دولت در امور شهدا ومعلولان تصریح کرد که رسیدگی به برخی مسایل مربوط به معلولان و ورثۀ شهدا، از توانایی این وزارت نبود، بل مربوط سایر نهادهای حکومتی نیز می‌شد. وی از نهایی شدن استراتیژی ملی معلولیت یادآوری کرد و از اجرایی شدن آن در آینده نزدیک خبرداد.

وی گفت: قبلاً در فاریاب برای 22 هزار تن حقوق و امتیاز حواله می شد، اما بعد از بررسی‌ها مشخص شد که هشت هزار آن مستحق بوده اند و در سال جدید مالی  تنها حقوق مستحقان اجرا خواهد شد.

 در مباحث آزاد جلسه، سناتوران، انفجار روزجمعه در ولسوالی گیلان غزنی را که تعداد زیاد از کودکان شهید و مجروح شدند را یک رویداد دردناک، دلخراش و جنایت جنگی عنوان کرند و با اتحاف دعا به روان شهدا و ابرازهمدردی با خانواده‌های قربانیان، تاکید کردند که نهاد‌های مسوول در تداوی مجروحان تلاش جدی کنند.

اعضای مشرانوجرگه قتل یک زن در ساحۀ «یکه توت» شهرکابل را به دلیل به ‌دنیا آوردن نوزاد دختر ازسوی شوهرش، یک عمل شنیع جنایی و اوج جهالت خواندند و گفتند که نهادهای امنیتی هرچه عاجل این قاتل را دستگیر و برای تعیین و اعمال مجازات شدید٬ به پنجه قانون بسپارند.

همچنان در جلسه٬ بعضی سناتوران از مؤثریت نشست‌های شش ونیم صبح در امر مبارزه با جرایم جنایی یادآوری کرده و گفتند: همکاری مردم در کاهش هرچه بیشتر جرایم جنایی و تروریستی خیلی مهم و اثر گذار است و باید شهروندان با نیروهای امنیتی همکاری لازم کنند.

همچنان در جلسه، نایب اول مجلس از ملاقاتش با داوود سیاوش٬ پدریما سیاووش٬ یادآوری کرد و گفت: خانوادۀ شهید یما ازعدم بررسی همه جانبۀ قضیۀ شهادت وی وعدم همکاری لازم بانک مرکزی در روشن شدن چگونگی شهادت او ابراز نگرانی کرده است که باید عاملان و طراحان شهادت کارمندان بانک مرکزی شناسایی و مجازات شوند.

 در جمع‌بندی مباحث، فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس، انفجار ولسوالی گیلان غزنی را جنایت جنگی عنوان کرد و با ابرازهمدردی به بازماندگان شهدا و تقاضای شفای عاجل به مجروحان تاکید کرد که باید صلح با عزت در کشور برقرار شود.

رییس مشرانوجرگه٬ قتل یک خانم ازسوی همسرش در ساحۀ «یکه توت» شهرکابل را شدیداً نکوهش کرد و گفت: ارگان‌های کشفی و امنیتی مکلف اند که عامل این رویداد جنایتکارانه را گرفتار و برای مجازات به پنجه قانون بسپارند.

 رییس مجلس با یادآوری از نشست‌های شش ونیم صبح و تلاش‌های معاون اول ریاست جمهوری گفت: با وجود این تلاش‌ها، هنوزهم مردم به ویژه شهریان کابل احساس امنیت نمی کنند و صبح امروز در مربوطات ناحیۀ پنجم شهرکابل از اثر انفجار، تعداد زیادی هموطنان شهید و شماری به شمول خان محمد وردک نمایندۀ مردم کابل در ولسی جرگه، زخمی شده اند که باید برای بیرون رفت از این معضل، بخش‌های کشفی و استخباراتی در کابل، افزایش و تقویت شوند.

همچنان رییس مجلس با تاکید برتامین امنیت هرچه بهتر شهروندان به ویژه اعضای شورای ملی٬ به کمیسیون سمع شکایات وظیفه سپرد که قضیۀ شهادت یما سیاووش و همکارانش را در مشوره با نهادهای مسوول بررسی و گزارش آنرا ارائه کند. مجیب مرزایی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا