سیاستTOP

رییس پیشین آی آس آی از نفوذ و رابطه پاکستان با طالبان سخن گفته است طالبان چه جواب دارند؟

کابل/ ۱۳ قوس/ باختر
با آن که طالبان می گویند، یک گروه مستقل اند واز هیج کشور متابعت نمی کنند و برای منافع هیج کشوری جنگ نمی کنند، یک تن از رییسان پیشین آي اس آي یا سازمان استخبارات نظامی پاکستان گفته است «پاکستان با وجود همه فشارها، نفوذ و رابطۀ خود را با طالبان حفظ کرده است»
جنرال اسدالله درانی که در دهه نود که سال بحرانی برای افغانستان بود برای دو سال، ریاست سازمان استخبارات نظامی پاکستان را که بیشتر در مسایل افغانستان، هند و ایران دخیل است به عهده داشت، گفته است «پاکستان همیشه با مجاهدین در ارتباط بوده و به آنها کمک کرده است؛ زیرا آنها در مقابل نیروهای خارجی می‌جنگیدند. همین کار را با طالبان نیز کرده است، با وجود همه فشارها، پاکستان نفوذ و رابطه خود را با آنها حفظ کرده است.»
این در حالی است که پاکستان دولت هایی را که در نوزده سال گذشته در افغانستان روی کار بوده اند به رسمیت شناخته است، با آنان به عنوان دولت رابطه داشته است، سفیر تبادله کرده است، حضور نیروهای خارجی در این کشور را به عنوان ایتلاف جهانی مبارزه با هراس افگنان مورد تائید قرار داده است، مسیر ترانزیتی خود را به روی آنان گشوده است، به همین خاطر مورد شفقت مادی کشور های غربی و امریکا قرار گرفته است، دوست استراتیژیک امریکا و بریتانیا خود را جا زده است، مگر به خود اجازه هم داده است که از مخالفان مسلح دولت افغانستان حمایت کند.
از طرف دیگراین گفته ها درست زمانی بیان شده است که پیشرفت های تازۀ سیاسی در افغانستان رخ داده است و طالبان وارد بحث های سیاسی با دولت افغانستان اند.
به باور آگاهان سیاسی، درانی با این گفته ها می خواهد تفهیم کند که امتیاز دهی به طالبان در حقیقت امتیاز دهی به پاکستان در صحنۀ سیاسی افغانستان است او همچنان کوشیده است نشان دهد که آدرس طالبان از مسیر پاکستان قابل دریافت است.
حرف دیگر که می تواند قابل مکث باشد گفته های دیگر اسد درانی است که می گوید «پاکستان 10 سال پیش به منظور جایگاه سیاسی موثر در افغانستان بعد از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، اتحادی مرکب از روسیه، ایران و پاکستان را ایجاد کرد که این روزها در مذاکرات گروه طالبان با امریکا و با افغانان موثر واقع شده است.» او به این ترتیب خواسته است موقعیت منطقه یی پاکستان در قبال افغانستان را بیان کند و برای امریکا که در سال های اخیرمهری چندانی نسبت به پاکستان نه داشته است این پیام را دهد که پاکستان توان خلق ایتلاف جدیدی منطقه یی را در برابر امریکا دارد.
از دید آگاهان، درانی با گفته های اخیر خود تلاش کرده است که طالبان را ازچند بُعد، محصور، اسیر و ابزاری در دست پاکستان نشان دهد.
درانی به اندارۀ بلند پروازی کرده است که نقش محمد اشرف غنی را در آینده افغانستان منتفی دانسته است برخلاف ادعا کرده است که پاکستان می تواند، مجاهدین سابق و طالبان را کنار آورد و استقبال رسمی که از گلبدین حکمتیار درسفر به اسلام آباد از او شد دال بر این گفته ها باشد.
همچنان این آگاهان گفته های اخیر درانی که در حال حاضریک جنرال باز نشسته است، مگر یک مشاور خوب برای دستگاه استخباراتی پاکستان است به آدرس رهبران نظام افغانستان تخریش کننده می دانند.
او خواسته است بگوید که شکل گیری نظام آینده افغانستان باید به شکل و فرمایش پاکستان باشد و این می رساند که پاکستان در وجود طالبان و یا هم گروه ها حاضر نیست که محمد اشرف غنی در راس قدرت بافی بماند ، علت بن بست و عدم پیشرفت در مذاکرات دوحه تا دیروز هم همین بوده است .
به هر ترتیب، پاکستانی ها به شکل و گونۀ خواست و دیدگاه شان را در مقابل افغانستان علنی کرده اند و آن را بیان می کنند و این که در استراتیژی و برنامه های راهبردی شان در افغانستان از کدام گروه ها سود می برند نیزواضح صحبت می کنند در این جا سوال متوجه طالبان است، این گروه جنگ و جهاد شان را در افغانستان را اشغال اجنبی نام گداشتند، آیا پاکستانی ها اجنبی نیستند؟، آیا برنامه و استراتیژی پنجابی ها در قبال افغانستان خطرناکتر ازانگلیس و امریکا و روس نیست؟
مردم انتظار جواب طالبان در برابر استراتیژی و گفته های اسد درانی را دارند؟ تحلیل سیاسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا