سیاست

سخنگوی رئیس جمهور ٬ دور جدید شورای ملی با ترکیب اعضای جدید افتتاح می شود

کابل 5حوت / باختر
در حالی که برای آغاز کار دور جدید شورای ملی کمتر از ده روز باقی مانده سخنگوی رئیس جمهور می گوید ٬ که دور جدید شورای ملی با اعضای جدید مجلس به کارش آغاز می کند.
کار دور جدید شورای ملی باید به تاریخ پانردهم ماه حوت آغاز شود مگر تاخیر در اعلام نتایچ انتخابات پارلمانی این نگرانی را بیشتر کرده است که کار شورای ملی به تاریخ معین آن آغاز نشود
از برگزاری انتخابات پارلمانی حدود چهار ماه می گذرد مگر تاکنون تنها  نتایج انتخابات هژده  ولایت اعلام شده است و بعید است تا در خلال نه روز که برای آغاز کار دور جدید شورای ملی باقی مانده است  روندانتخابات نهایی شود و اعضای جدید معرفی شوند . مگر تاکید ارگ ریاست جمهوری بر این است  که کار دور جدید شورای ملی با اعضای جدید آغاز خواهد شد
"هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری می گوید(رئیس جمهور پارلمان جدید را با اعضای جدید٬ اغاز می کند او اظهار امیدواری کرد تا کمیسیون انتخابات  کارش را سرعت ببخشد نتایج نهایی را  اعلام بدارد ٬وکلای جدید به پارلمان راه یایند، رئیس جمهور پارلمان را افتتاح می‌کند، پارلمان با اعضای سابق نه بل با اعضای جدید افتتاح می‌شود.)
هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری گفته است روند گزینش اعضای تازۀ کمیسیون‌های انتخاباتی تا یک هفتۀ دیگر به پایان می ر سد و در آغاز هفتۀ آینده، کمیشنران تازه به کارشان آغاز می  کنند.
این درحالیست که مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات تاکید دارند که حکومت باید هرچه زود تر روند گزینش افراد جدید را دراین نهاد سرعت ببخشد تا برنامه های کاری این کمیسیون به موقع انجام شود .
سخنگوی ریاست جمهوری به رسانه ها گفته است که تاکنون 84 تن برای عضویت درکمیسیون های انتخاباتی درخواست داده اند که  ازاین میان 69 تن ازسوی احزاب سیاسی به شمول نه زن و15 تن ازسوی نهاد های انتخاباتی که درمیان آن پنج زن  نیزشامل می باشند  ، معرفی شده اند .
چخانسوری تاکید دارد که در جریان سه روز آینده، روند بررسی سندهای نامزدان عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی بررسی می شود و سپس در یک انتخاباتی که در آن نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری حق رأی دارند، ۱۴ تن آنان همچون اعضای تازۀ کمیسیون‌های انتخاباتی معرفی می شوند .
این درحالیست که پس از طرح تعدیل قانون انتخابات روسای کمیسیون های انتخابات از وظایف شان برکنار وبه لوی څارنوالی معرفی شدند .
عبدالعزیز ابراهیمی  معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به خبرنگارآژنس باختر گفته است: ما از حکومت می خواهیم هرچه زودتر رهبری جدید اعضای کمیسیون مستقل انتخابات را معرفی کند تا مابتوانم برای انتخابات ریاست جمهوری سال آیند ه آمادگی بگیرم ونیز نتایج نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی مشخص شود.
بر بنیاد تعدیلات تازه  درقانون انتخابات، احزاب سیاسی که در وزارت عدلیه ثبت باشند و هم‌چنان جامعه مدنی مربوط به انتخابات باید فهرست ۹۰ تن را به ریاست جمهوری واگذار کنند تا رئیس جمهور از این میان ۱۳ تن را به حیث کمیشنران و دو تن دیگر را به حیث رؤسای دارالانشا های کمیسیون‌های انتخاباتی تعیین کند .
نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان به رسانه ها گفته است این نهاد از میان ۱۵۵ درخواست دهند ه ، پانزده نامزد را که دارای مشخصات مورد ضرورت بودند، به ریاست جمهوری معرفی کرده است .
درهمین حال مسوولان لوی څارنوالی گفته اندکه این نهاد  در حال بررسی اتهام‌های فساد مالی، تخلف‌ها و تخطی‌های انتخاباتی بر اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخابات است.جاوید روشان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا