سیاستاخبارTOPگزارشات

سفیر افغانستان در تهران: هراس افگنان تحمل جوانان ما را در مکتب و پوهنتون ندارند

کابل/  ۲۴  قوس / باختر

سفیر افغانستان در تهران می گوید: ما در سال هایی قرار داریم که بیشترین تعداد از نسل جوان کشورما در مکاتب و پوهنتون ها حضور دارند٬ چیزی که برای تروریستان و دشمنان افغانستان در منطقه قابل تحمل نیست.

به گزارش آژانس باختر،عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در تهران این گفته ها را در آغاز هفتۀ هنر افغانستان که شنبه شب  ۲۲ قوس به ابتکار کمیسیون ملی یونیسکو ایران  آغاز شد، بیان داشته است.

لیوال خطاب به شرکت کنندگان شب اول هفتۀ هنر افغانستان که به گونۀ مجازی و با شرکت شماری از فرهنگیان واستادان پوهنتون های دو کشوربرگزارشد، گفته است حمله بر پوهنتون کابل حادثه تلخی است  که نشان داد تروریستان سیاه‌دل تا چه حد علیه علم و دانش و محصل عقده به دل دارند و نمی‌خواهند افغانستان با نور دانش، روشن شود.

او گفت: درسال‌هایی استیم که بیشترین تعداد از نسل جوان در مدرسه، مکتب و پوهنتون حضور دارند و می‌خواهند آیندۀ افغانستان را روشن کنند، چیزی که هرگز برای تروریستان و دشمنان منطقه قابل‌تحمل نیست آنان هرگز مسیر توسعه و آبادی را در افغانستان قبول ندارند٬در حالی که مسیر آبادانی و توسعۀ افغانستان از موسسات علمی و اکادمیک می‌گذرد،به همین دلیل به پوهنتون کابل حمله شد و معصوم‌ترین فرزندان کشور را به خاک و خون کشیدند٬ولی ارادۀ استوار نسل جدید افغانستان به حدی بود که با شجاعت، فردای روز حملۀ تروریستی، درهای این نهاد اکادمیک باز شد و درس دوباره آغاز شد.

باید گفت که هفتۀ هنر افغانستان به ابتکار «کمیسیون ملی یونسکوایران» برگزار شده است و شب اول این برنامه٬ با عنوان «جان پدر کجاستی؟» برگزار شد.

این برنامه بعد از آن راه اندازی شد که ۱۲ عقرب پوهنتون کابل گواه یک حمله اسفبار تروریستی بود که در آن ۲۲ محصل جان دادند.

این جمله«جان پدر کجا هستی؟» که در تلیفون  یک محصل دختر ثبت شده است که در روز حادثه کشته شده بود وپدر پریشانش چنین یک پیام به او گذاشته بود.

  رییس کمیسیون ملی یونیسکو ایران می گوید: ما این برنامه را گرفتیم که دشمنان ایران و افغانستان بدانند آینده از آن ماست و این روزهای تلخ می‌گذرد.

سفیر افغانستان در تهران با تقدیر از مردم و مقامات ایران برای همدردی بسیار با ملت افغانستان، واکنش‌های گستردۀ این اتفاق در کشور را بیانگر روابط عمیق ایران و افغانستان دانست و افزود: این واکنش‌ها ‌باعث تسلی مردم کشورما شد تا باهم در مقابل موج تروریستان ایستادگی کنیم.

قرار است در جریان هفتۀ  هنر افغانستان٬اتاق فرهنگ و تمدن افغانستان در داخل سفارت افغانستان درتهران افتتاح شود.

لیوال می گوید منابع افغانستان‌شناسی و آثار هنری افغانستان دراین اتاق  به نمایش در می‌آید.

محمدعثمان بابری – رییس پوهنتون کابل که به گونۀ مجازی درمراسم افتتاحیۀ هفتۀ هنر افغانستان سخنرانی کرد، جنایت رخ داده دراین نهاد اکادمیک را جنایت بی‌سابقه در تاریخ افغانستان توصیف کردو تاکید کرد:ما با امید برای فردای بدون جهل کار می‌کنیم.

حجت‌الله ایوبی – منشی کمیسیون ملی یونیسکوی ایران ، با اشاره به همزمانی برگزاری هفتۀ هنر افغانستان با چهلمین روز شهادت محصلان کابل، تاکید کرده است باهمه وجود٬ ما معتقدیم چراغ امید در افغانستان روشن است. صائم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا