اخبارصحت

سه میلیون کودک بازمانده از واکسین پولیو دوباره واکسین می‌شود

 کابل/ 23 جدی/ باختر

معاون سخنگوی وزارت صحت عامه می‌گوید که یک گروه تخنیکی روی یک برنامه کار می‌کنند که در نتیجه آن سه میلیون کودک بازمانده از واکسین پولیو، دوباره واکسین شوند.

به گزارش آژانس باختر نورالله تره‌کی، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه  گفت که وزارت صحت همراه با متخصصان بین‌المللی و همکاران تخنیکی‌، یک کارزار  فرعی تطبیق واکسین ضد پولیو را راه‌اندازی می‌کند.

وی اضافه کرد که وزارت، تلاش خواهد کرد که در تطبیق واکسین پولیو، حمایت عالمان دینی کشور را هم جلب کنند. این مقام دولتی می‌افزاید که سه میلیون کودک که از واکسین  ضدپولیو بازمانده‌اند باید واکسین شوند.

 گروه‌های کاری تقویت شده اند و کارمندان و مقدار واکسین ضد  پولیو نیز افزایش یافته است. همچنین او از راه‌اندازی کارزارهای سیار با همکاری وزارت حج و اوقاف، خطیبان مساجد و بزرگان در قریه‌ها خبر داد.

طبق معلومات وزارت صحت عامه در سال 2019، 29واقعه مثبت پولیو در کشور ثبت شده بود.

در سال 2020 میلادی حداقل 56واقعه مثبت پولیو یا فلج کودکان ثبت شد. این آمار  بالاترین میزان مبتلایان پولیو  را نشان می‌دهد. کودکانی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، از سه ماه تا سه سال عمر دارند.

مسوولان در وزارت صحت می‌گویند که ادامه جنگ‌ها، ممانعت گروه طالبان از واکسین خانه به خانه و سایر چالش‌های اجتماعی، از عوامل اصلی افزایش فلج کودکان در کشور به شمار می‌روند.

 برنامه نابودی پولیو در وزارت صحت بنابر شیوع ویروس کرونا مجبور شدند تا ازدلو سال1398 تا اسد سال 1399، برنامه‌های تطبیق واکسین را به تعویق اندازند.

در عین حال، گروه طالبان در مناطق کنترول شان اجازه داده‌اند که واکسین پولیو در مسجدها و کلینیک‌ها تطبیق شود، اما با آنهم مشکلات سد راه واکسین ناتوران وجود دارند و شمار خیلی کمی از کودکان برای واکسین مراجعه می‌کنند.

 ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به رسانه‌ها گفته که آنان در قندهار، ارزگان، زابل و هلمند تنها در مسجدها و خانه‌های ملکی اجازه تطبیق واکسین پولیو را می‌دهند.

 او تاکید کرد: «در مناطق جنگی ازروند واکسین به صورت پی‌هم برای جمع‌آوری معلومات استخباراتی کار گرفته شده، بنا مجبور استیم، راه‌های بدیل برای آن در یابیم. در سایر ولایت‌ها، واکسین به صورت عادی تطبیق می‌شود، با آن مشکلی نداریم.   مومنه احمدیار

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا