اعلامیهسیاستاخبار

شش جدی در تاریخ سیاسی کشور یک روز سیاه و نامیمون به شمار می‌رود

کابل/ 6جدی/ باختر

اعلامیه ریاست شورای عالی مصالحه ملی در پیوند به سالروز تجاوز قشون سرخ به افغانستان

جدی مصادف با سالروز تجاوز قشون سرخ شوروی سابق به افغانستان و سرآغاز جهاد علیه تجاوز و جنگ‌های خونین در تاریخ معاصر کشور است.

شورای عالی مصاله امروز با نشر اعلامیه یی گفته است که چهل سال قبل از امروز، نیروهای اشغالگر شوروی سابق با تجاوز به کشور، خلاف تمام موازین بین‌المللی و انسانی افغانستان را اشغال کردند و حکومت دست‌نشاندۀ خویش را بر مردم آزادۀ ما تحمیل کردند.

هجوم نیروهای شوروی سابق به افغانستان و حمله بر دین و مقدسات کشور باعث قیام و جهاد سراسری مردم قهرمان و سلحشور ما شد. مردم افغانستان با دست‌خالی اما با ایمان و توکل به خداوند یکی از ماندگارترین قیام‌ها و مقاومت‌های آزادی‌خواهانه و مبارزه علیه اشغال را در تاریخ معاصر رقم زدند.

مردم در این راه قربانی‌های فراوانی تقدیم کردند و متحمل خسارات فراوان شدند. صدها هزار تن به شهادت رسیدند، هزاران تن معلول شدند و ملیون‌ها انسان مجبور به هجرت شدند. اما به رغم این همه قربانی‌های بی‌شمار تسلیم زور و اشغال نشده و تا رسیدن به قله‌های پیروزی به مبارزۀ خویش ادامه دادند.

شش جدی در تاریخ سیاسی کشور یک روز سیاه و نامیمون به شمار می‌رود و سرآغاز جنگ‌های چهل ساله در کشور است. متاسفانه با گذشت سالیانی از این تجاوز هنوز جنگ و درگیری‌ در کشور ادامه دارد و از مردم ما قربانی می‌گیرد.

بدین مناسبت از جهاد و مقاومت مردم افغانستان تجلیل می‌کنیم، تجاوز قوای اشغالگر شوروی را تقبیح می‌کنیم و به روح شهدای گلگون کفن کشور در مراحل مختلف مبارزه برای آزادی و عدالت دردو می‌فرستیم.

مردم افغانستان پس از ۴۲ سال جنگ و درگیری انتظار دارند که صلح و ثبات در کشور برقرار شود. تلاش ما این است که این خواست برحق ملی محقق شود و مردم به آرزوی‌شان که صلح با عزت، سراسری و پایدار در کشور است، دست یابند.بهزاد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا