اخبارصحت

شفاخانه ستو ماتولوژی با داشتن هشتاو پنج سال قدمت در خدمت مریضان قرار دارد

کابل/ 16 جدی/ باختر

شفاخانه  ستو ماتولوژی هفتصد تا هشتصد مریض را روزانه در مقابل 20 افغانی فیس معالجه می کند. 

 در را بطه به که شفا خانه  ستوماتولوژی  از چه زمانی شروع به فعالیت  کرده است وچه خدماتی  را به مردم انجام  می دهد، داکترغیرت بصیر شهاب  رییس شفاخانه ملی تخصصی ستوماتولوژی  به خبر نگار آژانس باختر گفت  که شفا خانه ستوماتو لوژی حدود 85 سال  قبل اعمار شده  است.   

 این شفا خانه  درآن زمان نیازمندی های شهروندان راتکافو می کرداما درسال های اخیر که نفوس شهر کابل چندین برابر شده است  طبعاً که به صورت  کامل به مشکلات مریضان رسیدگی نمی شود با وجود مشکلات که داریم ،کوشش می شودکه به مریضان رسیدگی شود .

 شفاخانه ملی تخصصی ستوماتو لوژی در کدام بخش هافعالیت می کند وبا  چه امکانات مجهز است؟

 داکتر شهاب گفت: شفاخانه ستوماتو لوژی دارای سی بستر و چهل دستگاۀ   دندان با داشتن  داکتران مجرب ومتخصص  در بخش جراحی وجه و فک ،جراحی صغیره ، داخله ستو ما لوژی  پرکاری، اطفال ، امراض بیره،  ساخت دندان به طور  بیست  وچهار ساعت  به خدمت  مریضان  قرار دارد .

 در را بطه  به اینکه  روزانه چی تعداد مریضان به این  شفا خانه  مراجعه می کنند ، چی مقدار پول به عنوان فیس اخذ می شود  وعواید روزانه شفا خانه از درک فیس چی مقدار است.

وی  گفت که روزانه حدوداً هفتصد تا هشتصد تن نزد ما مراجعه می کنند وفیسی که از مریضان گرفته می شود بیست افغانی است.

به گفته مو صوف عواید روزانه شفا خانه  حدود ده هزار تا دوازده هزار افغانی می شود که به حساب عواید دولت واریز می شود.

درمورد اینکه گفته می شود اکثرا  داکتران معالج محصلان دوره  ستاژاند .

 داکتر شهاب گفت که این یک شایعه یی بیش نیست در شفاخانه به تعداد کافی داکتران معالج و متخصص موجود است تمام مریضان را داکتران معالج و متخصصان معاینه و تداوی می کنند چون  شفا خانه تخصصی است، محصلان  صرف به خاطریاد گرفتن می آیند با داکتران همکاری می کنند درس های که  نظری خواندند در عمل پیاده و مشاهده می کنند.

 یک تن از مریضان درمصاحبه با خبرنگار آژانس باختر گفت:امکانات در شفا خانه محدود است وی به خاطر اکسری دندان بیرون از شفاخانه به معاینه خانه شخصی فرستاده شد چونکه درشفاخانه اکسری دندان وجود ندارد.

همچنان یک تن از داکتران که نخواست نامش گرفته شود  با تایید گفتۀ این مریض می گوید  که ماشین اکسری درشفاخانه وجود دارد اما فلم اکسری وجود ندارد و مریضان را به خارج شفاخانه برای اکسری می فرستند. 

وی افزود که چندوقت  پیش یکی از داکتران به تعدادی هزار قطعه فلم اکسری به شفاخانه کمک کرد اما  آنهم تمام شد تاکنون هیچ گونه کوشش برای تهیه فلم اکسری نشده است و مریضان مجبوراند درمقابل پول زیاد دراکسری های شخصی اکسری کنند .

 اما مسوول شفاخانه ستوماتولوژی دراین  مورد می گویدکه مدت چند روز است که فلم تمام شده است و عنقریب فلم اکسری تهیه می شود و در دسترس مریضان قرار می گیرد.

یک تعداد  داکتران هم شاکی اند و می گویند  که  قبلا داکتران  این  شفا خانه پولی به نام حق الخطر در یافت می کردند اما فعلاً با وجود گسترش ویروس کرونا و تماس به مریضان  گونا گون  این پول  به داکتران پرداخته  نمی شود ؟

رییس شفاخانه  ستوماتو لوژی  در مورد  نگرانی داکتران می گوید که این  موضوع تنها به  سطح شفاخانه  ملی  تخصصی ستو ماتو لوژی  نیست ، بلکه   این   مشکل  در سطح  شفاخانه  های مرکز و ولایات  وجود دارد که  با رهبری وزارت  شریک  شده است که  در آینده در قسمت پرداخت این  پول تدابیر لازم  بگیرند.برمک “بامی”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا