اخبارTOPگزارشات

شماری ازآگاهان سیاسی و فعالان مدنی نگران جان و مصوونیت خود اند

احمد سعیدی و جاوید کوهستانی گفته اند که هشدارهای تهدید آمیز دریافت کرده اند

کابل/  ۴  جدی/  باختر

 یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) روز گذشته  با راننده‌اش را افراد مسلح ناشناس درساحه تنی کوت شهر کابل به قتل رساندند. با کشته شدن رشید٬ شماری ازآگاهان سیاسی و فعالان مدنی می گویند که نگران جان و مصونیت خود اند

یوسف رشید یک چهره فعال مدنی در افغانستان بود او حدود دو دهه برای انتخابات آزاد وایجاد جامعه دموکراتیک فعالیت کرد و هیچ پیوندی با جریان های سیاسی نداشت٬ به دلیل مطرح کردن واقعیت ها و دیدگاه آزاد و بیطرفانه٬ همیشه مورد توجه رسانه بود وهمکاری فعال با رسانه ها داشت.

ترور رشید٬ تداوم ترور های هدفمند در کابل و شهر های دیگر کشور است٬ که در این گونه ترورها بیشتر فعالان سیاسی و مدنی٬ علمای دین٬ خبرنگاران٬ سارنوالان٬ قاضیان وافسران نظامی هدف قرار گرفته اند.

ازدیاد ترور های هدفمند به یک نگرانی جدی در میان فعالان مدنی٬ اهل رسانه ها٬ نهاد های عدلی ٬دستگاه قضایی… مبدل شده است مشکل در این است که در جریان چند ماه گذشته ترور های  زیادی صورت گرفته است٬ رییس جمهوری و سایرمقام های ارشد حکومتی اظهار تاسف کرده اند٬ ریاست جمهوری در هر حادثه دستور تحقیق داده است٬ نهاد های امنیتی و کشفی٬ عدلی و قضایی هم بر شناسایی مجرمین و مجازات شان تاکید کرده اند مگر تا کنون هیچ عاملی از چنین جنایات، شناسایی نشده است واگر کدام نهادی از گرفتاری عاملی از چنین جنایات یاد کرده است و یا خبر داده است درمورد محاکمه و یا مجازات این جنایتکاران مردم و رسانه ها آگاه نشده اند.

دولت در چنین رویداد ها به صراحت طالبان را عامل معرفی می کند حتا گفته می شود که این ترور ها زاده رهایی شش هزار و ۲۰۰ طالب است که از زندان ها رها شده اند و حالا در پی انتقام گیری از څارنوالان و قاضیان ورسانه ها اند٬  مسوولان گفته‌اند که طالبان با تشکیل هسته‌های کوچک، ترورهای هدف‌مند را در شهرها سازمان‌دهی می‌کنند٬مگر طالبان در هیچ رویدادی ادعای مسوولیت نکرده اند.

یوسف رشید درحالی کشته شد که در آخرین صحبت‌ش با رسانه‌ها، از ترور پیهم فعالان رسانه‌ای در کشور ابراز نگرانی کرده بود٬ مگر سرانجام خود کشته شد٬ این رویداد نشان  می‌دهد که تهدیدها علیه فعالان جامعه مدنی و رسانه‌ یی افزایش چشم‌گیری داشته است.

تهدید ها با کشته شدن یوسف رشید که صراحت لهجه داشت و با بیان واقعیت ها نزد رسانه هااعتبار زیادی پیدا کرده بود خلاصه نمی شود.

شماری از چهره های مطرح مدنی و آگاهان سیاسی با کشته شدن این فعال مدنی٬ گفته اند که تهدید هایی دریافت کرده اندو احساس خطر می کنند٬در این میان احمد سعیدی چهره فعال مدنی و کار شناس سیاسی که به صراحت لهجه و مطرح کردن واقعیت ها در رسانه ها شهرت دارد٬ امروز در صفحه فیسبوکش نوشته است « بعد از آنکه روز گذشته شهید یوسف رشید را برای همیش به دل خاک سپردیم وقتی به خانه برگشتم  چند نفری از دوستان برایم تیلفونی گفتند که احتیاط کن این روز ها روز های کشتن کشتن است.

تردیدی وجود ندارد که در مورد ترور تو نیز تصمیم گرفته شده باشد. ترس من تنها از طالبان نیست گاه و بیگاهی از ستون پنجمی ها نیز در تشویشم.

گرچه من خیلی آدم کم جرات نبودم اما نمی دانم چرا از چند روز بدین سو نسبت به روز های دیگر خیلی دلتنگ و خسته ام، روز گذشته خون های به زمین ریختۀ رشید را به چشم سر دیدم مانند خون های ریخته همه شهدای دیگر برایم خیلی درد آور و تکان دهنده بود. در حقیقت آرامش چندانی ندارم اما بعضی از خبرنگاران و بعضی از رسانه ها مجبورم می کنند که در رسانه ها حضور پیدا کنم صحبت کنم چنانچه شب گذشته روی اوضاع جاری با تلویزیون آریانا نیوز خورشید و خبر گزاری دویچه ولۀ آلمان صحبتی داشتم از یک طرف به حکم وجدان  مجبورم حقیقت بگویم اما مشکلات و تهدیدات من به جای رسیده که آهسته آهسته از تحمل خارج می شود . به درستی می ﺩﺍﻧﻢ ﮐﻪ به زودی ﮔﺮﯾﻪ ﻫﺎﯼ ﺑﺰﺭﮔﯽ ﺩﺭ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ من خواهند بود. ﻭﻗﺘﯽ که زنده گی ام را دشمنان وطن خاتمه دهند دوستانم٬ خانم و فرزندانم ﺳﺨﺖ ﮔﺮﯾﻪ ﺧﻮﺍهند ﮐﺮﺩ. ﺍﯾﻦ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻫﻤﯿﻦ ﺣﺎﻻ‌ ﻣﯽ ﺩﺍﻧﻢ بل از ﺳﺎﻝ ﻫﺎﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﯽ ﺩﺍﻧﻢ. چه سرنوشت تلخ در انتظار من است ﺍﺯ ﯾﺎﺩ ﺁﻭﺭﯼ ﺍﺵ سخت ﻭﺣﺸﺖ دارم ، در این روز ها  ﻫﯿﭻ ﺭﻭﺯﯼ ﺑﺪﻭﻥ تشویش سپری نکرده ام . نمی دانم غیر از اقارب و دوستان نزدیکم دیگر چه کسانی برایم گریه خواهند کرد. نمی دانم چرا این تصور را دارم که ﺩﻧﯿﺎ برای من ﺑﻪ ﺁﺧﺮﯾﻦ ﻧﻘﻄﻪ ﺍﺵ ﺭﺳﯿﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﺍﻣﺎ ﻫﯿﭻ ﻣﺮﮔﯽ چه من چه دیگری ﺩﻧﯿﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺁﺧﺮﯾﻦ ﻧﻘﻄﻪ ﺍﺵ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺭﺳﺎﻧﺪ اﻣﺎ زنده گی ما را به نقطه آخر خواهد رساند.»

جاوید کوهستانی آگاه امور سیاسی در واکنش به کشته شدن یوسف رشید با انتقاد از هرج ومرج وانارشیزم موجود در نظام می گوید علاوه از طالب وداعش حلقات دیگر هم هستند که به خاطر حفظ منافع شان دست به ترور های هدفمند می زنند در این میان  ترور یوسف رشید سوالات زیادی در اذهان عامه خلق کرده است چون وی در بخش انتخابات کار می کرد و در باره انتخابات اسناد زیادی خود داشت.

کوهستانی که با خبرنگارآژانس باخترصحبت می کرد گفت: قضاوت در چنین ترور ها را مشکل می داند ومی افزاید: به ساده گی نمی توان که قضاوت کرد که کار کیست ؟

شاید دستان دیگری هم در کار باشد چون تا کنون تحقیقات قانع کننده یی در قضایای مشابه صورت نگرفته است ومسوولیت قتل های خبرنگاران وآگاهان سیاسی  را هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

کوهستانی در رابطه به تهدیدهای امنیتی نسبت به خودش گفت که از گذشته تهدید های امنیتی نسبت به من وجود داشته است اما در هفته اخیر امنیت ملی مرا نسبت به احتمال حمله داعشیان هشدار داده است.

کوهستانی افزود که کوشش می کنم خط دفاعی خود را ایجاد کنم ،زیادتر در رسانه ها ظاهر نمی شوم وکوشش می کنم مشکل ایجاد نکنم واز گشت وگذار های غیر ضروری هم اجتناب می کنم .

صدیق الله توحیدی فعال مدنی و رییس نهاد مصونیت خبرنگاران در واکنش به ترور یوسف رشید به خبرنگار آژانس باختر گفت: که او آدم سیاسی نبود٬ جهت گیری سیاسی نداشت  و تا جایی که من از او شناخت داشتم دشمنی شخصی هم با کسی نداشت٬گناهی جز شفاف گفتن ونظارت بر برنامه انتخاباتی کاری دیگری نکرده بود٬ او بر نظام جهوری و رشد دموکراسی در کشور با آرای مردم تاکید داشت.

توحیدی که خود یک چهره مطرح رسانه یی است در مورد این که آیا مورد تهدید قرار گرفته است یا خیر؟ گفت که به این مسئله نمی پیچم٬ راه من با سرنوشت وطن و مردم من گره خورده است و ازاین راه به عقب  نمی روم٬ توکل ما به خدا .

عتیق الله امرخیل با ابراز تاسف از ترور یوسف رشید گفت که متاسفانه اوضاع کشور آن قدر پیچیده است که آدم نمی تواند بگوید کار کدام گروه بوده می تواند وی افزود که در مسایل ترورعلاوه بر گروه های تروریستی طالب وداعش  دشمنی های دیگر نیز نقش دارد 

امرخیل کار خبرنگاران، فعالان مدنی وکارمندان نهاد فیفا را در جامعه موثر دانسته گفت که این ها مصروف کار های حیاتی در جامعه اند وجامعه باید از کارکرد های شان قدر دانی کند اما متاسفانه که در افغانستان عزت وحرمت به انسان وانسانیت از بین رفته است.

امرخیل در رابطه به تهدید های امنیتی نسبت به خودش گفت که با آن که چند سال قبل یک بار مورد حمله مسلحانه قرار گرفت وبا وجود مراجعه به نهاد های امنیتی که  مهاجمان را سراغ یا دستگیر کنند که نتوانستند چون از آنان زورمندان آن زمان بودند اما خوشبختانه با مراجعه به قوم آنان پیدا شده است وبه خانواده مراجعه کردند وبا وساطت قوم مشکل حل شد .

در این اواخر یک نهاد امنیتی هشدار داده است که نام من در لست اهداف گروه های تروریستی است وباید متوجه امنیت خود باشم .

وی می گوید با آنکه دوستان همواره توصیه می کنند حرفی نگویم اما طاقتم نمی آید من در همین راه تربیه شده ام ،خوب می دانم که آینده ام در خطر است اما اگر چُپ باشم زمینه بیشتر به آدمکشان پیدا می شود .

از این گفته ها برمی آید که امنیت٬ آگاهان سیاسی و فعالان مدنی با خطر مواجه است ٬ وزارت داخله حاضر نیست در مورد این نگرانی ها پاسخ گوید٬ مگر وزارت داخله و نهاد های دیگر امنیتی مسوول درجه یک تامین امنیت این فعالان اند و نیاز است که با تدبیر و برنامه به این نگرانی ها پاسخ گوید. صائم نعمت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا