اخبارصحت

شورای نرس ها و قابله ها  افتتاح شد

کابل/ 25 قوس/ باختر

اولین نشست  رسمی شورای نرس ها و قابله های افغانستان امروز در هوتل کابل استار برگزارشد.

به گزارش آژانس باختر،هدف از برگزاری این نشست آگاهی دهی به سازمان ها  و ادارات  در مورد صلاحیت و مسوولیت  های این شورا و تعین رییس و معاون آن  گفته شده است.

 از آن جای که عملا در افغانستان کدام  نهاد نظارتی مستقل وقانونی برای حمایت ازقابله ها ،نرس ها ومصوونیت عامه وجود نداشت که این امر باعث نگرانی شرکای کاری مختلف، در مورد کیفیت ارایه خدمات توسط قابله ها ونرس ها در کشور می شد.

دراین نشست نخست پیام ویدیویی بانوی اول کشور بخش شد.

بعدداکتر احمد جواد عثمانی وزیر صحت عامه از ایجاد این شورا ابراز خرسندی کرد وآن را گامی موثر برای بالا بردن کیفیت خدمات صحی دانست. وی در جریان سخنرانی خویش به دو موضوع مهم نیز اشاره کرد.

تمام مراکز تعلیمی دولتی وخصوصی که در حصه تربیه نرس وقابله فعالیت دارند باید مطابق به معیارات اعتبار دهی شورا خود را عیار کنند وتمام نرس ها وقابله های که در سیستم صحی افغانستان فعالیت می کنند باید دارای مجوز شورای نرس ها وقابله ها باشند.

شواری نرس ها وقابله های افغانستان منحیث اداره مستقل دولتی در راستای بلند بردن کیفیت خدمات صحی غرض کسب صحت عامه مردم با تنظیم امور کاری وتحصیلی نرس ها وقابله ها کار می کنند.

داکتر زلمی مشاور صحی معاون اول رییس جمهور،داکتر یارباز حمیدی عضو ولسی جرگه، داکتر نسرین اوریا خیل رییس عمومی شورای طبی افغانستان و حسینه صافی سر پرست وزارت امور زنان از جمله سخنرانان این نشست بودند.

همچنان در این نشست 17 نفر اعضای جدید بورد رهبری شورا معرفی شد.مومنه احمد یار

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا