اخباراقتصاد

صادرات زعفران هرات به بازارهای جهانی افزایش یافته است

هرات ۲ قوس باختر

صادرات زعفران هرات به کشورهای خارجی در حال افزایش است.

سید عبدالوحید زاهد قتالی والی هرات در بازدید از شرکت الکوزی زعفران، بر حمایت بیشتر از زعفران کاران و فراهم‌سازی تسهیلات به صادرات زعفران تاکید کرد.

شرکت الکوزی زعفران یکی از بزرگترین شرکت‌های صادر کننده زعفران در هرات است که در بخش تولید، پروسس، بسته‌بندی معیاری و صادرات زعفران فعالیت گسترده دارد.

والی هرات محدودیت‌هایی ناشی از کرونا را مانع صادرات زعفران در سال گذشته دانست و تاکید کرد که تلاش‌ها برای بازاریابی و صادرات زعفران این ولایت به کشورهای خارجی هم‌چنان جریان دارد.

به گفته قتالی از سه ماه قبل گفت وگوها با سفرای افغانستان در کشورهای خارجی آغاز شده است و به همین اساس هفتۀ جاری یک محمولۀ زعفران از هرات به کشور عربستان سعودی صادر می شود.

والی هرات اطمینان داد که روند صادرات زعفران هرات به کشورهای منطقه امسال از چندی قبل آغاز شده است و این روند به زودی به قوت سابق خویش باز می‌گردد.

عبدالصبور رحمانی رییس اداره زراعت هرات می‌گوید درهرات چهل ودو شرکت در قسمت پروسس و صادرات زعفران فعالیت دارد و عمدتاً زعفران هرات به کشورهای هند، امارات متحده عربی، عربستان سعودی صادر می‌گردد.

رییس اداره زراعت ابراز امیدواری کرد که با آغاز دوباره روند صادرات، زعفران هرات ارزش واقعی اقتصادی خود را بدست آورد.

به گفته وی به اساس تفاهم دولت جمهوری اسلامی افغانستان با کشور چین، قرار است تا به زودی صادرات زعفران افغانستان به گونه مستقیم به این کشور نیز آغاز گردد.

محمد یونس قاضی‌زاده رییس اطاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات می‌گو‌ید از آغاز سال روان میلادی تاکنون نزدیک به ۲۸تُن زعفران به ارزش مجموعی ۱۸ملیون دالر آمریکایی به خارج از کشور صادر گردیده است که بیشتر به کشورهای هند، امارات، عربستان سعودی، اسپانیا، آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی ارسال شده است.

قاسم الکوزی رییس شرکت الکوزی زعفران می‌گوید که این شرکت مدت چهار سال می‌شود که کار پروسس زعفران را آغاز کرده است.

به گفته وی روزانه بین یک تا یک‌ونیم تُن گل زعفران را از دهاقین خریداری و بعد از پاک‌کاری، پروسس و بسته‌بندی می کند.

الکوزی می‌گوید این شرکت روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلو زعفران نیز از زارعین خریداری می کند.

این شرکت توانسته است برای ۷۰۰ زن به گونۀ مستقیم شغل ایجاد کند که این شمار در بخش‌های پروسس، بسته‌بندی و پاک‌کاری گل زعفران مشغول به کار اند.

هرات بیش از ۹۰ فیصد زعفران افغانستان را تولید می‌کند.

هم اکنون بیشتر دهقانان در ولسوالی‌های انجیل، گذره، غوریان، زنده جان و پشتون زرغون هرات زعفران کشت می‌کنند.

سطح حاصلات زعفران امسال اضافه‌ از بیست تُن پیش‌بینی شده است.ختم/ابوی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا