اخبارجهان

صدراعظم پاکستان با هیئت “کمیسیون سیاسی طالبان”​ ملاقات کرد

اسلام آباد/ وی او ای/29قوس/باختر

عمران خان، صدر اعظم پاکستان با هیئت “کمیسیون سیاسی طالبان” به رهبری ملا عبدالغنی برادر دیروزملاقات کرد. دفتر عمران خان با نشر اعلامیه‌یی گفته است که این ملاقات بر روند صلح و کاهش خشونت‌ها تمرکز داشت.

عمران خان در صفحهٔ تویترش نوشته است: “ملاقات با هیئت کمیسیون سیاسی طالبان بخشی از تلاش‌های جدی پاکستان برای تسهیل بخشیدن روند صلح افغانستان جهت رسیدن به یک افغانستان مرفه، مستقل، متحد، با ثبات و صلح آمیز است.”

گروه طالبان خود را امارات اسلامی افغانستان می‌خوانند در حالی که سایر کشور‌های جهان به شمول حکومت افغانستان این گروه را به نام طالبان می‌شناسند. اما حکومت پاکستان در مورد کاربرد اصطلاح “کمیسیون سیاسی طالبان” معلومات بیشتر ارائه نکرده است.

ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر است.

در خبرنامهٔ دفتر صدر اعظم پاکستان آمده است که عمران خان از افزایش خشونت‌ها در افغانستان اظهار نگرانی کرده است و از جوانب درگیر خواسته است خشونت‌ها را کاهش دهند تا زمینهٔ آتش‌بس فراهم شود.

اما گروه طالبان می‌گوید که با صدر اعظم پاکستان در مورد مشکلات مهاجران، مسایل اقتصادی و رهایی زندانیان بحث کرده اند.

گروه طالبان گفته است در جریان این ملاقات بر وضعیت جاری در کشور، رفت و آمد مهاجران به پاکستان، مشکلات تجارتی، صحی و آموزشی مهاجران نیز بحث صورت گرفت.

پیش از این‌، عمران خان در جریان مکالمهٔ تیلفونی با محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان گفته بود که برای برقراری آتش‌بس در افغانستان کمک خواهد کرد.

این در حالی است که با وجود توافق ابتدایی میان هیئت جمهوری افغانستان و گروه طالبان، سطح خشونت‌ها در این کشور همچنان بلند باقی مانده است و روند مذاکرات صلح افغانستان نیز تا پنجم ماه جنوری سال آینده متوقف شده است.

پس از اعلام توقف مذاکرات، هیات جمهوری اسلامی افغانستان به کابل و هیات گروه طالبان در یک سفر سه روزه وارد پاکستان شد و پیش از این با وزیر خارجهٔ پاکستان و شماری از مقامات آن کشور ملاقات کردند.

با وجود آنکه حکومت افغانستان گفته است که مراحل بعدی مذاکرات باید در داخل افغانستان راه اندازی شود، گروه طالبان تا اکنون در این خصوص اظهار نظر نکرده است.فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا