اخبارامنیت

علمای کویت جنگ در افغانستان را تقبیح کردند، آن را نامشروع خواندند و خواستار تأمین عاجل آتش بس و صلح پایدار شدند

کابل/ 28 عقرب / باختر

گروهی از علمای پرنفوذ و معتبر کویت ذریعۀ مطالبۀ مطبوعاتی جنگ جاری در افغانستان را محکوم کردند و نسبت آن را با اسلام و جهاد رد کردند.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی وزارت امورخارجه به آژانس باختر؛ این علما با درنظرداشت نصوص صریح دینی خواستار عاجل ختم جنگ و تامین صلح پایدار در افغانستان شده اند.

در این مطالبه مطبوعاتی آمده است: “از نظر ما هیچ بهانه و یا دلیل شرعی برای جنگ جاری افغانستان وجود ندارد؛ خصوصاً بعد از این که تحریک طالبان معاهدۀ صلح را با ایالات متحدۀ امریکا امضا کرده است؛ پس قطعاً برای هیچ طرفی جواز ندارد که علیه طرف دیگر دست به حمله بزنند و از نظر نصوص شرعی و استدلال عقلی قطعاً جواز ندارد که این جنگ به اسلام و جهاد نسبت داده شود”.

این گروه علما با استناد با آیات قرآن عظیم الشأن و احادیث پیامبر اکرم (ص) خواسته اند که جنگ در افغانستان ختم شود ، آتش بس و صلح سرتاسری که همانا هدف اصلی و اساسی دین مقدس اسلام است تأمین شود.

وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان با ابرازسپاس از صدور اعلامیۀ علمای کرام کشور دوست و برادر کویت، این اقدام صلح‌خواهانهٔ آنان را گام مهم در راستای حمایت از دیدگاه صلح‌خواهانهٔ مردم و دولت افغانستان می داند، تأکید می‌کند که دست کشیدن طالبان از جنگی که علما آن را حرام خوانده اند، شرایط کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس فوری را برای برقراری صلح و ثبات دایمی در کشور فراهم می‌کند.  احمدضیا احمدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا