اخبارجهان

فوچی: امریکا در مقابله با ویروس کرونا در مرحلۀ وخیم رسیده است

واشنگتن/ وی او ای/9 جدی/باختر

انتونی فوچی، ارشدترین کارشناس امراض انتانی در امریکا هشدار داده است که امریکا در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا “زمان واقعاً وخیمی” را پشت سر می‌گذرانند.

این در حالی است که از شروع کمپاین سرتاسری تطبیق واکسین کووید۱۹ در امریکا در دو هفتۀ گذشته، تا کنون نزدیک به دو میلیون نفر واکسین شده اند.

فوچی که خود نیز هفتۀ گذشته واکسین کووید۱۹ را دریافت کرد، در صحبت با شبکۀ تلویزیونی سی ان ان گفت که با وصف تمام هشدارها، میدان‌های هوایی در تعطیلات کرسمس و سال نو مزدحم بود و خانواده‌ها گرد هم جمع شدند.

مقام‌های امریکایی گفته اند که کم و بیش ۸۵ میلیون نفر در جریان تعطیلات آخر سال سفر کرده اند که این خود بیم افزایش واقعات کووید۱۹ را بیشتر می‌کند. پس از تعطیلات روز شکرگزاری که در آن نیز سیر و سفر امریکایی‌ها زیاد شد، این چندمین هفته است که روزانه ۲۰۰ هزار واقعۀ جدید ویروس کرونا در امریکا ثبت می‌شود.

فوچی که اکنون رییس انستیتوت امراض ساری و الرژی (حساسیت) امریکاست و جو بایدن، رییس جمهور آیندۀ امریکا نیز او را به صفت مشاور ارشد طبی خود برگزیده است، ابراز امیدواری کرد که در جریان چند ماه آینده حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از ۲۰۹ میلیون فرد بزرگسال در امریکا واکسین کووید۱۹ را دریافت کنند.

زمانیکه حدود ۸۰ درصد جمعیت یک جامعه واکسین شوند، به گفتۀ کارشناسان صحی معافیت جمعی به حدی می‌رسد که از انتشار یک آفت ساری جلوگیری می‌شود.  فوچی نیز گفته است که تا اواسط تابستان سال ۲۰۲۱ زندگی مردم امریکا تا حدی به حالت عادی بر خواهد گشت.

در حال حاضر به کارمندان صحی و کسانی که در خانه‌های سالمندان در امریکا زیست دارند یا کار می‌کنند، واکسین تطبیق می‌شود.

سالمندان بالاتر از سن ۷۵ سال، کارمندان ادارۀ خدمات عاجل، معلمان و کارکنان معارف و کودکستان‌ها، کارگران صنایع غذایی و بخش زراعت، مسوولان زندان‌ها، کارکنان خدمات پستی و ترانسپورت عامه و کسانی که در بخش صنایع تولیدی و خوراکه فروشی‌ها کار می‌کنند، دومین گروهی اند که قرار است تا چند هفتۀ آینده تطبیق واکسین به آنان در سرتاسر امریکا آغاز شود.

بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز، تا صبح امروز بیش از ۱۹ میلیون نفر در امریکا به کووید۱۹ مبتلا شده اند و افزون بر ۳۳۳ هزار نفر در اثر این بیماری در امریکا جان باخته‌اند.فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا