سیاستاخبار

«فیفا» خواستاربرگزاری انتخابات پارلمانی در غزنی شد

کابل/  ۲۵  قوس/  باختر

 فیفا یا نهاد‌ انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می‌گوید: تمرکز حکومت بر روند صلح باعث شده است که برنامه‌ریزی برای اصلاحات انتخاباتی در حاشیه قرار بگیرد.

این نهاد نگران عدم برگزاری انتخابات پارلمانی در غزنی است.

کمیسیون انتخابات سال پار به دلایلی تنها نتوانست انتخابات پارلمانی را در غزنی برگزار کند.

انتخابات پارلمانی درغزنی به دلایل امنیتی و شکایات باشندگان شماری از ولسوالی  های آن ولایت٬ در میزان سال ۱۳۹۷ برگزار نشد و کمیسیون انتخابات آن را به سال ۹۸ به تاخیر انداخت بعدا حوا علم نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در این خصوص گفت: این نهاد در شش میزان سال ۱۳۹۸فقط قادر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است.

 برای برگزاری انتخابات شورای ولایتی و انتخاب وکلای غزنی برای شورای ملی ، بعد از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تصمیم گرفته خواهد شد.

مگر حالا فیفا می گوید که سرنوشت انتخابات پارلمانی در غزنی گنگ است.

فیفا امروز در اعلامیه یی گفته‌است که از تمرکز حکومت روی برنامه صلح که آرمان دیرینه‌ مردم افغانستان می‌باشد، استقبال می‌کند؛ اما در عین حال نگرانی خود را از به‌ حاشیه کشانده‌شدن موضوع انتخابات و نبود برنامه‌ریزی محسوس برای اصلاحات انتخاباتی ابراز می‌دارد.

این نهاد گفته‌است که «دوام وضعیت فعلی بیم این‌که انتخابات منحیث یکی از مبانی و دستاوردهای اصلی نظام جمهوریت در طی ۲۰ سال اخیر به ‌فراموشی سپرده شود را بالا برده و این نگرانی را ایجاد کرده است که تیم مذاکره‌کننده‌ دولت در میز مذاکرات صلح از این اصل نتواند دفاع کند

فیفا می گوید: برای اصلاح قوانین انتخاباتی، جلسات متعددی را با کمیسیون‌های انتخاباتی داشته است و از این کمیسیون‌ها درخواست کرده است تا مطابق ‌صلاحیت‌های خود، طرح پیش نویس تعدیل قانون انتخابات را آماده کرده و با وزارت عدلیه شریک کند؛ اما کمیسیون‌های انتخاباتی تاکنون نه توانسته‌ است روی طرح اولیه این قانون، کار کنند.

نهاد‌ انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان بار دیگر از کمیسیون انتخابات خواسته است که در کنار ارائه‌ طرح تعدیلی به وزارت عدلیه، طرح برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان در غزنی، شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی را هم نهایی و با حکومت افغانستان به‌منظور برنامه‌ریزی در بخش حمایت‌های مالی و امنیتی آن هماهنگ کند.

فیفا گفته است که عدم برنامه‌ریزی مالی در بودجه‌ سال مالی ۱۴۰۰ برای برگزاری این انتخابات، نگران‌کننده است. این نهاد از دولت افغانستان خواسته است که هزینۀ انتخابات پارلمانی غزنی و شوراهای ولایتی و ولسوالی باید در بودجه‌ سال آینده‌ مالی مد نظر قرار بگیرد. صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا