اخبارورزش

مارادونا، ستارۀ مشهور فوتبال جهان درگذشت

بوینس آیرس/وی او ای/6قوس/ باختر

دیگو ارماندو مارادونا، ستارۀ مشهور فوتبال ارجنتاین و جهان در اثر حملۀ قلبی به سن ۶۰ سالگی درگذشت.

البرتو فرناندز، رییس جمهور ارجنتاین روز چهارشنبه اندکی پس از نشر خبر مرگ این اسطورۀ فوتبال سه روز عزای ملی را اعلام کرد.

مارادونا در اوایل ماه نومبر به دلیل بندش یک رگ مغزش توسط لختۀ خون، عملیات جراحی مغز را موفقانه سپری کرد و حدود دو هفته پیش از شفاخانه رخصت شده بود.

رسانه‌های ارجنتاینی صبح دیروز گزارش داده بودند که وضعیت صحی مارادونا رو به وخامت گذاشته است و وی در منزلش در بونیس آیریس زیر درمان قرار دارد.

زندگی این ستارۀ کم نظیر جهان فوتبال با فراز و فرودهای فراوانی به همراه بوده است و بر بنیاد برخی گزارش‌ها او در آخرین سال‌های عمرش به دلیل وابستگی به الکول زیر درمان قرار داشت.

اوج شهرت مارادونا با جام جهانی ۱۹۸۶ مکسیکو هم زمان بود. در آن سال‌ که مارادونا کپتان تیم ملی ارجنتاین بود، با نمایش بازی تاریخی و به یاد ماندنی لقب قهرمانی جام جهانی را برای کشورش کمایی کرد.

در بازی نهایی جام جهانی ۱۹۸۶که ارجنتاین در مقابل آلمان غرب به مصاف رفته بود، مارادونا گول‌های تاریخی را به ثمر رساند که تا هنوزهم زبان زد علاقه مندان فوتبال است. بازی جالب مارادونا در رقابت نیمه‌نهایی این جام در برابر بلجیم نیز تاریخی و ماندگار است.

دیگو مارادونا٬ پیش از پیوستن به تیم بارسلونا و سپس ناپولی، در تیم بوکا جونیرز ارجنتاین بازی می‌کرد. در زمانی که وی برای ناپولی بازی می‌کرد این تیم دو بار لقب قهرمانی ایتالیا و اروپا را از آن خود کرد.

با حضور در چهار جام جهانی و شرکت در ۹۱ مسابقۀ ملی، مارادونا ۳۴ گول را برای ارجنتاین به ثمر رساند.

در جام جهانی ۱۹۹۴ امریکا نیز دیگو مارادونا٬ به صفت کپتان تیم ملی ارجنتاین حضور یافت، اما به دلیل استعمال مواد ممنوعۀ افیدرین از تیم اخراج و به کشورش برگردانده شد.

در نیمۀ نخست حیات مسلکی خود، مارادونا با مشکل اعتیاد به کوکایین دست و پنجه نرم کرد و در سال ۱۹۹۱ به خاطر آزمایش مثبت استعمال مخدرات برای ۱۵ ماه از حضور در رقابت های ورزشی فوتبال محروم شد.

مارادونا٬ در سال ۱۹۹۷ و در ۳۷مین سالروز تولدش، بازنشستگی از فوتبال حرفه‌یی را اعلام کرد. سپس، دو بار برای مربی‌گری فوتبال تلاش کرد اما دستآورد چندانی نداشت. فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا