اخبارفرهنگ

ماهیت و آیندۀ خبر در افغانستان مورد بحث قرار گرفت

کابل/ 21 عقرب/ باختر

دفتر میدیوتیک افغانستان در همکاری بخش خدمات مدنی موسسۀ «جی٬ آی٬ زید» آلمان امروز گفتمانی را برای بررسی ماهیت و آیندۀ خبر در افغانستان با اشتراک مسوولان رسانه ها٬ نویسندگان و استادان پوهنتون کابل برگزار کرد.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر؛ در این گفتمان٬ نجیب الله شینواری رییس آژانس باختر٬ به نمایندگی از وزارت اطلاعات وفرهنگ صحبت کرد و گفت: اطلاعات و اطلاع رسانی نیاز یک جامعه است و به زندگی مردم ربط دارد و دارای اهمیت خاص است.

او گفت: ایجاد رسانه ها٬ آزادی بیان٬ تصویب قانون حق دسترسی به اطلاعات یکی از دست آوردهای مهم در بیست سال گذشته است و باور دارم که در هرنوع تغییرات سیاسی این دست آوردها حفظ خواهد شد و هیچ کس نمی تواند که جلو آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات را بگیرد.

او افزود: از لحاظ کمی رسانه ها رشد کرده اند٬ اما از لحاظ کیفی مشکلات وجود دارد٬ به ویژه در بخش ساختمان و زبان خبر و باید این مشکل رفع شود.

او خاطرنشان کرد که نصاب فعلی موسسات تحصیلی ژورنالیزم٬ پاسخگوی نیازمندی های روز نیست و نیاز به بازنگری دارد و باید به معیارهای روز عیار شود٬ زیرا ما به خبرنگارانی ضرورت داریم که خبر را به سرعت تهیه و نشر کنند.

او گفت: ما باید بپذیریم که خبرنگاری امروز خبرنگاری جنگ است و نسبت به صلح خبرهای جنگ بیشتر به نشر می رسد. ما باید ژورنالیزم صلح را ترویج کنیم.

او از خبرنگاران و صاحبان رسانه ها خواست که مسودۀ پالیسی رسانه ها را دقیق مطالعه کنند که در آینده یک پالیسی غنی تدوین و تصویب شود.

شینواری٬ چاپ کتاب خبرنگاری صلح و جنگ را که دفتر میدیوتیک افغانستان چاپ کرده است٬ موثر خواند.

بعد صدیق الله توحیدی٬ رییس کمیتۀ مصونیت خبرنگاران گفت: باید در قسمت خبر های صلح نسبت به خبرهای جنگ تاکید شود٬ زیرا اکثریت خبرهای رسانه های ما خبرهای جنگ است.

توحیدی گفت: هنوزهم در جامعۀ ما جنگ جریان دارد و از نعمت صلح محروم هستیم٬ خبرنگاران ما از میان دود وباروت بر خواسته اند و مکلفیت های شان را در اطلاع رسانی انجام می دهند.

او گفت: صلح به همه مردم کشور ضروری است اما برای خبرنگاران ضروری تر است. باید هرفرد افغانستان آزادی بیان را که یک دست آورد است٬ حمایت کند.

مجیب الله خلوتگر٬ رییس نی «حمایت از رسانه ها» گفت: رسانه های افغانستان به اساس نیاز مردم شکل گرفته اند٬ رسانه ها باید خبرهای صلح خواهانه را نشر کنند و این خبرها باید تعقیب شود.

او چاپ کتاب را در عرصۀ تهیۀ گزارش های صلح قدم مهم در عرصۀ خبرنگاری صلح خواند.

عین الدین بهادری٬ رییس کمیسیون دسترسی به اطلاعات٬ چاپ کتاب خبرنگاری صلح و جنگ را اقدام ستودنی خواند و گفت: کمترین کتاب در این مورد تا به حال به چاپ رسیده است و در این کتاب بیشتر بر دیدگاه های صلح آمیز  تمرکز شده است.

مسوول نشرات مدیوتیک در مورد کتاب خبرنگاری صلح و جنگ معلومات داد و گفت: این کتاب یکی از دست آوردهای رسانه ها در دو دهه است و به اساس نیازمندی های درونی جامعه شکل گرفته است٬ مسایل گزارش دهی صلح را انعکاس می دهد و باید در نصاب پوهنحی ژورنالیزم شامل شود.

در بخش پایانی حمیرا ثاقب٬ رییس خبرگزاری زنان افغان٬ عبدالله تنها٬ مسوول خدمات مدنی برای صلح دفتر همکاری های آلمان و فرحناز مصطفوی نیز صحبت کردند

در اخیر کتاب خبرنگاری جنگ و صلح رونمایی شد. بهزاد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا