اخبارجهان

مجلس نمایندگان امریکا به استیضاح ترامپ رای داد

واشنگتن/ وی او ای/25جدی/باختر

مجلس نمایندگان کانگرس امریکا  به استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا  به اتهام “تحریک شورش” و ترغیب معترضان که منجر به یورش مرگبار بر مقر کانگرس امریکا شد، رای داد.

در رای‌گیری روز چهارشنبه در مجلس نمایندگان امریکا ۲۳۲ نماینده به طرفداری از اسیتضاح ترامپ و ۱۹۷ نماینده در مخالفت با آن رای دادند که در میان طرفداران استیضاح، ده نمایندۀ هم حزبی جمهوریخواه ترامپ نیز شامل بودند.

دونالد ترامپ که فقط یک هفتۀ دیگر به پایان دورۀ ریاست جمهوری وی باقی مانده است، نخستین رییس جمهور در تاریخ امریکا است که دو بار با استیضاح روبرو می‌شود.

ننسی پلوسی، ریییس مجلس نمایندگان امریکا ترامپ را “تهدید برای آزادی” و “حاکمیت قانون” خواند.

اما جیم جوردن، نمایندۀ جمهوریخواه و طرفدار سرسخت  ترامپ گفت : “استیضاح کشور را متحد نمی‌کند. این سیاست بازی است. دموکرات‌ها می‌خواهند رییس جمهور را حذف کنند.”

اکنون نوبت مجلس سنا است تا در مورد اتهامات وارده بر رییس جمهور ترامپ رای‌گیری کند و اگر مجلس سنا نیز اتهامات را تایید کند،  ترامپ برای همیش از شرکت در انتخابات محروم خواهد شد.

با توجه به اینکه فقط چند روز محدود از پایان کار ترامپ باقی‌مانده است، به نظر نمی‌رسد که وی پیش از ختم کارش مجبور به ترک قصر سفید شود.

از سوی دیگر مجلس سنای امریکا که در آن جمهوری خواهان اکثریت دارند، تا هفتۀ آینده در مورد طرح استیضاح ترامپ تشکیل جلسه نخواهد داد.

در سند اتهامات استیضاح آمده است که اگر به دونالد ترامپ اجازه داده شود که به کارش ادامه دهد، او نشان داده است که منحیث یک تهدید به امنیت ملی، دموکراسی و قانون اساسی باقی خواهد ماند.

در این سند چهار صفحه‌یی آمده است که ترامپ اتهام وارد کرده است که در انتخابات تقلب صورت گرفته است و بر مقامات انتخاباتی در ایالت جورجیا فشار وارد کرده است و ضمناً‌ حامیانش را ترغیب کرده است که به سوی مقر کانگرس راهپیمایی کنند و قانونگذاران را زیر فشار بگیرند تا نتیجۀ انتخابات را تغییر دهند.

مجلس نمایندگان ایالات متحده در اواخر سال ۲۰۱۹ نیز دونالد ترامپ را استیضاح کرده بود، اما  ترامپ در فبروری ۲۰۲۰ از سوی مجلس سنا که جمهوریخواهان در آن اکثریت داشتند، تبرئه شد.فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا