سیاست

مجمع عمومی شورای عالی صلح تدویر جلسه کرد

کابل 28 دلو باختر
مجمع عمومی شورای عالی به ریاست استاد محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح، و به اشتراک محمد عمر داوودزى نمایندۀ خاص رئیس جمهور در امور منطقوی برای اجماع صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح، معاونین و اعضاء شورای عالی صلح تدویر شد.
جلسه مجمع عمومی شورای عالی صلح استاد محمد کریم خلیلی وفات رئیس جمهور پیشین، شخصیت جهادی و روحانی مرحوم حضرت صبغت الله المجددی را از ادرس شورای عالی صلح به مردم افغانستان و بازماندگان مرحومی تسلیت گفت. رئیس شورای عالی صلح در ادامه صحبتهایش گزارش کاری خویش را از سفر به جمهوری کوریای جنوبی و اشتراک در کنفرانس بین المللی صلح و امنیت سئول که از سوی فدراسیون جهانی صلح تحت عنوان "صلح، امنیت و توسعه انسانی" برگزار شده بود به جلسه معلومات مفصل داد و، افزود در این کنفرانس در مورد صلح و امنیت جهانی با توجه به قضایای صلح افغانستان مفصل سخنرانی کرد. رئیس شورای عالی صلح، اشتراک و سخنرانی در این کنفراس را که شماری از سران کشورها و چهره‌های سیاسی و علمیِ شناخته شده بین المللی، برای بررسی فرصت‌ها و چالش‌های صلح در پیوند به امنیت و توسعه انسانی، شرکت کرده بودند، مفید و ارزنده خواند.
در ادامه این جلسه محمد عمر داوودزى نمایندۀ خاص رئیس جمهور در امور منطقه یی برای اجماع صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح گزارش سفر به کشور های جمهوری اسلامی پاکستان و جمهوری خلق چین را با مجمع عمومی شورا شریک کردو افزود: این سفر ها در محور ماموریت منطقه یی بوده که اجماع منطقه یی میان کشور های منطقه را برای صلح افغانستان تقویت کرد و نگرانیهای شان را نیز مرفوع سازیم. کشور های منطقه باید بدانند که صلح در افغانستان به نفع همه کشورها و افغانستان است و جنگ در افغانستان به زیان منطقه و کشورهای فرا منطقه میباشد. در این سفر ها روی مذاکرات بین الافغانی به محوریت و رهبری دولت افغانستان تاکید صورت گرفت.
نمایندۀ خاص رئیس جمهور در امور منطقه یی برای اجماع صلح و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح در ادامه ارائه گزارش خویش در پیوند به لویه جرگه مشورتی که قرار است برای اجماع صلح بر طبق برنامه برگزار شود به اعضای شورای عالی صلح معلومات مفصل ارائه کردند. وی افزود، بعد از آغاز کارهای مقدماتی، مراحل قبل از جرگه،  بعد از جرگه از طریق رسانه ها به مردم افغانستان اطلاع رسانی می شود.
در ادامۀ مجلس مولوی عطاء الرحمن سلیم معاون شورای عالی صلح و رئیس کمیته اصلاحات گزارش کاری این کمیته را با مجمع عمومی شریک ساخته و خواستار نظریات اعضای شورای عالی صلح در پیوند به مسودۀ اصول وظایف داخلی شورای عالی صلح شد.
گفتنیست مسودۀ اصول وظایف داخل شورای عالی صلح در اصول مورد تائید قرار گرفت.
با این حال داکتر حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح در مورد برگزاری کنفرانس های اجماع ملی زنان صحبت نموده، افزودند: کنفرانس های اجماع ملی زنان در تمام ولایات به اشتراک اعضای شورای عالی صلح نمایندگان با صلاحیت دفتر بانوی اول کشور برگزار شده است و یافته های این کنفرانس ها به زودی طی یک اعلامیه با مردم افغانستان شریک ساخته خواهند شد.
در بخش بحث آزاد جلسه اعضای شورای عالی صلح روی اهمیت صلح و برگزاری لویه جرگه مشورتی تبادل نظر کردند.
جلسه با دعای خیر و تأمین صلح پایدار در کشور  توسط مولوی عبدالخبیر اچقون معاون شورای عالی صلح به اختتام رسید. ماری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا