سیاستاخبارTOP

محمداشرف غنی با نمایندۀ خاص ایران برای افغانستان، دیدار کرد

کابل / 28 عقرب / باختر

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با ابراهیم طاهریان نمایندۀ خاص ایران برای افغانستان، در ارگ دیدارکرد.

به گزارش آژانس باختر؛ دراین دیدار دوجانب درخصوص وضعیت جاری منطقه و جهان، روند صلح، فرصت های موجود همکاری میان ایران و افغانستان و کشورهای منطقه و تقویت آن، تاکید کردند.

ابراهیم طاهریان نمایندۀ خاص ایران برای افغانستان در رابطه به تقویت و گسترش همکاری ها و مناسبات میان ایران وافغانستان صحبت کرد و از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان ها حمایت کرد.

در مقابل، رییس جمهوری کشور با خوش آمدید به ابراهیم طاهریان، با اشاره به اجماع قوی افغانستان، ایران و کشورهای منطقه درخصوص برنامه های اقتصادی، گفت که این اجماع باید در دستور کار ما قرار داشته باشد.

رییس جمهوری گفت که افغانستان خواستار مناسبات نیک و حسنه با کشورهای همسایه است و بدون شک کشور ما به صلح متعهد است، خشونت و تروریزم نه تنها برای افغانستان، بلکه برای کشورهای منطقه خطر است و باید اجماع قوی در زمینۀ مبارزه علیه تروریزم و قاچاق مواد مخدر ایجاد شود.

رییس جمهوری کشور با اشاره به تحرکات تروریستان در افغانستان و منطقه، گفت که به تروریستان به مثابۀ یک یا دو گروه دیده نشود، زیرا این ها یک نظام تروریستی و مجموعۀ گروه های تروریستی به شمول القاعده، داعش و دیگر گروه های هستند که منافع افغان ها و کشورهای منطقه را تهدید می کنند.

وی افزود که باید یک تعریف واضح از خطرات تروریزم در منطقه ایجاد شود، زیرا شبکه های متذکره هم مفکوره  هستند و تلاش می کنند که در منطقه برای خودشان مکان مصوون پیدا کنند.

محمد اشرف غنی از تلاش های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان یادآوری کرد که با داشتن ظرفیت بلند، از مردم خویش دفاع می کنند و برای امنیت منطقه و جهان قربانی می دهند و کشورهای منطقه نیز مانند افغانستان، صادقانه و با ارادۀ راسخ، علیه تروریزم و شبکه های جرمی مواد مخدر، مبارزه کنند.

رییس جمهور در اخیر سخنانش در خصوص فرصت های اقتصادی، تجارتی و ترانزیتی در افغانستان، صحبت کرد و گفت که افغانستان توانایی  تطبیق دیدگاه اتصال آسیای مرکزی و منطقه را دارد و از این فرصت ها باید استفاده صورت گیرد.

احمدضیا احمدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا