سیاستاخبارTOP

محمداشرف غنی خطاب به طالبان: از مسایل تشریفاتی به مسایل اساسی برویم

کابل/ ۱۵قوس/ باختر

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، امروز با سخنرانی خویش، نخستین جلسۀ شورای عالی مصالحۀ ملی را رسماً افتتاح کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر؛ در این جلسه که در قصر سلام خانۀ ارگ برگزار شده بود، در آن داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور، امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری، استاد سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری، استاد عبد رب الرسول سیاف رهبر جهادی، رؤسای مجلسین شورای ملی، شخصیت های ملی و سیاسی، رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی، شماری از اعضای کابینه و نمایندگان نهادهای جامعۀ مدنی حضور داشتند.

محمداشرف غنی در سخنرانی افتتاحیۀ خویش با ستایش از موقف بزرگان و شخصیت های سیاسی و ملی کشور در مذاکرات صلح، گفت که مذاکرات صلح به مرحله دوم رسیده است و مرحله اول نشان داد که کار آسانی نبود، اما به نتیجه رسید.

وی افزود: از تیم مذاکره کنندۀ ما که از وحدت ملی، از ارزش های قانون اساسی، جمهوریت و فیصله های لویه جرگه مشورتی به قوت نمایندگی کردند، تشکر می کنم.

رییس جمهوری تاکید کرد: ضرورت واضح است که در مرحله دوم، مشوره ها را انجام دهیم و به دقت و متانت و تدبیر به پیش برویم، شرایط تحلیل شود و در یک حالت متحول باید همیشه دقت داشته باشیم، تا اشتباه صورت نگیرد.

محمداشرف غنی در اخیر این جلسه، با جمع بندی صحبت های اشتراک کنندگان گفت: وضعیت های حساس هم فرصت است و هم خطر است و استفاده از این وضعیت ها تعلق به وحدت ملی دارد، بناً وحدت ملی تعیین کنندۀ آن است که از فرصت ها بیشتر استفاده کرده و خطر را مدیریت کنیم.

رییس جمهوری گفت: نظام سرپوش همه است و به کدام فرد تعلق نه دارد. انقطاع نظام موجب بربادی می شود و صلح باید در داخل روند تنظیم شده که موجب تداوم نظام جمهوری اسلامی افغانستان شود، به پیش برده شود.

وی تاکید کرد ما باید اهمیت درس های گذشته را به صورت اساسی درک کنیم و پوشش وسیع چتر هدف ما باشد، نه اشخاص.

رییس جمهوری گفت: تطبیق صلح بسیار مهم است، یک مملکتی که ۹۰ درصد مردم آن زیر عاید روزانۀ دو دالر زندگی می کنند، صلح را چگونه تطبیق می کنند. آن را به کدام امکانات و به چه ترتیب فراهم می کند.

محمداشرف غنی گفت: ما مسوولیت تاریخی داریم که نهادهای دولتی را قسمی تحکیم کنیم که صلح تطبیق شود و انجام این کار توسط ادارۀ بی کفایت نمی شود و باید ما دست به دست همدیگر داده و برای انجام آن تلاش کنیم.

وی اضافه کرد: ماحول تغییر کرده و به مقیاس که نیاز داریم بر کمک های بین المللی اتکا کرده نمی توانیم و باید خود را انسجام دهیم. نقشۀ که شما بزرگان بالای آن کار خواهید کرد، هم تدبیر و هم حمایت و قاطعیت می خواهد و باید به سوالات دشوار پاسخ داشته باشیم که ما را به مقصد برساند.

رییس جمهوری گفت: همه ما مدیون قربانی های نیروهای امنیتی و دفاعی هستیم، زیرا این ها فرزندان صدیق این مملکت هستند که همیشه به خاطر عزت و افتخار این مملکت قربانی دادند و امروز بیشتر از گذشته حامی نظام هستند.

محمد اشرف غنی٬ از تلاش های اداره های خدمات ملکی نیز سپاس گزاری کرد و گفت: از مردم خویش اعم از زنان، مردان، جوانان و اقشار سیاسی، به خاطر حوصله مندی شان برای رسیدن به هدف صلح و تحمل شان از خشونت های دوامدار، ابراز امتنان می کنم.

رییس جمهوری گفت: اراده، همت و تعهد مردم به صلح بی مانند است و ملتی داریم که از هدف صلح به عقب نه رفته است و مردم صلح می خواهند و وظیفه ما است که صلح را بیاوریم.

رییس جمهوری از لویه جرگه مشورتی صلح که حدود تیم مذاکره کنندۀ صلح را تعیین کرد و همچنان از وحدت، حوصله، تمرکز، تحمل و تدبیر هیئت مذاکره کنندۀ صلح که واقعاً از جمهوری اسلامی افغانستان نمایندگی کرد و وحدت زن و مردم، عالم و متخصص و تمام اقوام با هم برابر و برادر افغانستان را به نمایش گذاشت، ابراز امتنان کرد.

محمداشرف غنی از تلاش های رؤسای قبلی شورای عالی صلح به ویژه شهید صلح استاد برهان الدین ربانی، مرحوم حضرت صبغت الله مجددی، مرحوم پیر سید احمد گیلانی و استاد محمد کریم خلیلی نیز تشکر کرد.

وی از تلاش های بخش خصوصی، شورای ملی و رهبران سیاسی و جهادی نیز تشکر کرد و گفت: روی رسیدن به هدف مطلوب که همانا یک افغانستان مستقل، آزاد، دموکراتیک که بتواند ارزش های گذشته را حفظ و تداوم بخشد و در صلح با خود و جهان بسر برد، اجماع ملی، منطقه یی و بین المللی به میان آمده است.

رییس جمهوری با تاکید بر این که به راه های که رفتیم و نتیجه نه داده٬ باید از آن درس گرفت، گفت: معیار برای مردم افغانستان ختم خشونت سرتاسری چهل سال گذشته است.

وی افزود: مردم افغانستان صلح می خواهند، صلح ملی، نه ستمی، تنظیمی و قومی. بناً تمام اقشار مردم در یک وصف وحدت قرار بگیریم تا ارادۀ سیاسی ما بیشتر قوی شود.

محمداشرف غنی با بیان این که ملت و دولت افغانستان ارادۀ خود را برای صلح نشان داده است٬ گفت: طالبان نیز باید ارادۀ سیاسی خود را نشان دهند، زیرا تنها گذاشتن این بار سیاسی بر شانه های دولت و ملت درست نیست.

رییس جمهوری کشور گفت که قربانی شدیداً برای نظام نیاز است، نه برای مقام، زیرا نظام جمهوری اسلامی افغانستان و صلح قربانی می خواهد، صلحی که موجب ثبات شود.

ریس جمهوری تصریح کرد که قوانین بازی باید مشخص باشد و در صورت تعدیل، ارادۀ ملت در آن باید واضح شود. وی در مورد همکاری های بین المللی و منطقه یی گفت که افغانستان دشمن و دوست دایمی نه دارد، بلکه منافع دایمی دارد و مملکتی باید بسازیم که با همه منافع ایجاد کند و مخالف هیچ کسی نباشد.

رییس جمهوری٬ اجماع منطقه یی را برای تطبیق صلح مهم دانست و گفت: از نگاه مناسبات بین المللی باید معادله واضح داشته باشم که تمام همکاری ها وابسته به تحکیم نظام، استقلال و خوداتکایی ما باشد.

رییس جمهوری گفت که یک پیام واضح به طالبان دارم: سیاسیون، ملت و دولت شما را به حیث یک واقعیت می پذیرند، با شما صلح می خواهیم، اما شما باید واقعیت های جامعه را درک کنید. وی افزود: بیایید بر زخم شش نسل گذشته مرهم بگذاریم و این بار مسوولیت بالای شانه های همه ما است.

رییس جمهوری در اخیر سخنانش خطاب به گروه طالبان گفت: توپ در میدان شماست، آیا برای فیصله حاضر هستید و ارادۀ سیاسی دارید، تا در دور دوم مذاکرات از مسایل تشریفاتی به مسایل اساسی برویم. لطفاً خونریزی را متوقف کنید، زیرا این کار همت و اراده می خواهد و ما در انتظار آن هستیم. صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا