اخبارTOPصحت

محمداشرف غنی: رهبری حکومت، توجه دوامدار در راستای مبارزه با موج دوم ویروس کرونا دارد

کابل/ ۱۱قوس/ باختر

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان در نشستی با رییسان صحت عامه شمار از ولایت ها، در خصوص مدیریت موج دوم ویروس کرونا، صحبت کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر؛ در این نشست که از طریق ویدیوکنفرانس انجام شد، ابتدا رییس جمهوری گفت: می خواهم از شما در مورد درس های آموخته شده از موج اول ویروس کرونا، آمادگی ها برای مبارزه با موج دوم و پیشنهادهای تان را بشنوم.

سپس امرالله صالح معاون اول رییس جمهوری در مورد موفقیت های رهبری حکومت در راستای مهار موج اول ویروس کرونا و چالش های مدیریتی آن، صحبت کرد.

معاون اول رییس جمهوری بر همآهنگی بیشتر، مدیریت ویروس کرونا به دست خود افغان ها و حل مشکل منابع شفاخانه ها تاکید ورزید و گفت: در مرحله دوم شیوع ویروس کرونا باید در بخش مدیریت درخشش بیشتر داشته باشیم. وی افزود: خواست های تان در مطابقت به امکانات برآورده خواهد شد.

بعداً داکتر محمد جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت عامه صحبت کرد و گفت که در این اواخر ۲۱ سفر ولایتی به منظور بررسی مشکلات و چالش ها داشتم. در شمار از شفاخانه ها تغییرات به میان آمده و اقدامات بیشتر در راستای ارائه خدمات بهتر صحی به مردم، انجام شده است.  

متعاقباً محمد نعیم مصمم٬ رییس صحت عامه فاریاب به نمایندگی از زون شمال، نصیر درانی٬ رییس صحت عامه ننگرهار به نمایندگی به از زون  شرق، ظاهرشاه نیک مل٬ رییس صحت عامه غزنی به نمایندگی از زون جنوب شرق، علی آقا ناصری٬ رییس صحت عامه بامیان به نمایندگی از زون مرکز، طاووس نادری٬ رییس صحت عامه قندهار به نمایندگی از زون جنوب غرب، احسان الله فضلی٬ رییس صحت  عامه کندز به نمایندگی از زون شمال شرق و عبدالحکیم تمنا٬ رییس صحت عامه هرات به نمایندگی از زون غرب کشور صحبت کردند.

آنان خواست ها، پیشنهادها و مشکلات شان را با توجه به درس های آموخته شده از موج اول ویروس کرونا در عرصه های تجهیز شفاخانه ها، همآهنگی میان مؤسساتی که در عرصۀ مبارزه با ویروس کرونا به سطح ولایت ها همکاری دارند، ایجاد کمیته های مختلف همآهنگی، کمبود دستگاه های تولید آکسیجن، بلند بردن ظرفیت شفاخانه های کرونا، کمبود امبولانس، کمبود بسترهای تداوی کرونا در شفاخانه ها، امکانات اندک در ولسوالی های دور دست و  صعب العبور و کمبود ساختمان های معیاری، با رییس جمهور شریک ساختند.

سپس داکتر نسرین اوریاخیل٬ رییس عمومی شورای طبی افغانستان صحبت کرد و با ابراز امتنان از همکاری رییسان صحت عامه ولایت ها، بر ترتیب پالیسی جدید وزارت صحت عامه، افزایش بخش های تداوی طبقه اناث در شفاخانه ها، راجستریشن داکتران، پلان های فامیلی، مصوونیت غذایی و دوایی و ارزیابی مسلکی، تاکید ورزید.

امرالله صالح معاون اول رییس جمهوری٬ پس از استماع صحبت های آنان بر حل بعضی از مشکلات از جمله مشخص شدن صلاحیت های آمر اعطا، تخصیص منابع مادی، آماده سازی وسایل تخنیکی، ازدیاد بسترها در تمام ولایت ها، اجرای امتیازات قبلی، افزایش منابع بشری، تعریف ساحات صعب العبور و تخصیص منابع به آنها، درخواست برای ازدیاد تعمیرات معیاری، رفع کمبود لابراتوارها، تسریع تدارکات و آسان سازی بیروکراسی به سطح ولایت ها، تمدید مهلت بودجۀ که قبلاً داده شده است، همآهنگی نهادها و تغییر، تعدیل و اصلاح ساختار تاکید کرد.

محمداشرف غنی رییس جمهوری٬ پس از شنیدن نظریات، خواست ها و پیشنهادهای آنان و با تشکر از مسوولان و کارکنان عرصۀ صحت که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا قرار دارند، گفت: نظام صحی افغانستان باید به عنوان یک جسم عمل کند و ساختار فعلی نیاز به تغییرات دارد تا بتوانیم از بحران موج دوم ویروس کرونا و سایر بحران ها، جلوگیری کنیم.

رییس جمهوری با تاکید بر این که رهبری حکومت توجه دوامدار در راستای مبارزه با موج دوم ویروس کرونا، دارد، گفت: وزارت صحت عامه باید نقشۀ راه واضح و برنامه عمومی خویش را برای هر ولایت ترتیب کرده و ضرورت های عاجل و راه حل ها را مشخص کند.

رییس جمهوری، ابعاد ارتباطات و مدیریت و اصول سیستم صحی را در تمام افغانستان مهم دانست و بر همآهنگی بیشتر، انسجام ملی و سرتاسری در راستای مبارزه با موج دوم ویروس کرونا، ایجاد حلقۀ نجیبه و تفکیک ظرفیت های تخنیکی و مدیریتی، تاکید کرد. 

وی گفت: شماری از شرکت های وجود داشته باشد که کنترول کیفیت دوا را ضمانت کنند، ادویه ها از منابع با اعتبار وارد شود، دواخانه ها استندرد شوند، قیمت دواها باید در هر دوا نوشته شود، نوع نسخه ها نظارت شوند و در عرصۀ ادویه ها سرمایه گذاری صورت گیرد.

رییس جمهوری٬ در اخیر سخنانش با بیان این که سیستم صحی باید موجب سرمایه گذاری شود، گفت: ازدیاد بستر در شفاخانه ها بر اساس نیازمندی ها صورت گیرد. ماری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا