سیاستاخبارفرهنگ

محمدطاهر زهیر: با وجود مشکلات و چالش ها از غارت و تخریب آثار باستانی جلوگیری شده است

کابل/ ۳قوس/ باختر

در تداوم ارائه برنامه های کاری نامزد وزیران امروز نامزد وزیران وزارت های اطلاعات و فرهنگ و زراعت٬ آبیاری و مالداری برنامه های کاری شان را برای اعضای ولسی جرگه ارائه کردند.

به گزارش آژانس باختر؛ محمدطاهر زهیر٬ نامزد وزارت اطلاعات وفرهنگ به توضیح برنامه های کاری اش به اعضای ولسی جرگه پرداخت و گفت: بدون شک آزادی بیان و ارزش نهادن به آن یکی از دست‌آوردهای مهم و درخشان نزده سال گذشته است. مگر هنوز در این بخش با چالش‌ها و مشکلات بسیاری روبه رو هستیم که باید برای حل آنها به صورتی مدبرانه چاره ‌اندیشی کنیم.

او بر حمایت دوامدار وزارت اطلاعات وفرهنگ از آزادی بیان  و کارآزاد رسانه ها تاکید کرد.

زهیر در باره جمع‌آوری و تثبیت آثار باستانی و جلوگیری و مبارزه با قاچاق اظهار داشت: با وصف آن که با شبکه‌های جرمی قاچاق آثار قدیمی و باستانی روبه رو هستیم، و با وجود مشکلات و چالش‌های دیگر، توانسته‌ایم که از غارت بی‌سابقه‌ی این آثار و تخریب آن‌ها جلوگیری کنیم، موزیم ملی فعال شده است و از این آثار ارزشمند حفاظت می‌شود. فراتر از آن ما اکنون امکان نمایش این آثار را در داخل و خارج از کشور داریم که این نکته از اهمیت و ارزش بسیاری برخوردار است و نیاز داریم با جدیت و مسوولیت بیشتر به آن اهتمام کنیم.

نامزد وزیر وزارت اطلاعات وفرهنگ٬ به اعضای ولسی جرگه گفت که با ادامۀ کار در وزارت اطلاعات وفرهنگ به احیای مجدد صنعت توریزم٬ انکشاف و توسعۀ تولیدات حرفه یی رسانه ها٬ توسعۀ کتاب خانۀ عامه و مراکز نشر بخش خصوصی٬ شناسایی٬ تثبیت و نمایش آثار باستانی٬ بهبود قوانین طبع و نشر٬ توسعۀ صنایع دستی و محلی٬ صنعت سرگرمی و هنر٬ جلوگیری از تخریب آرشیف صدا و تصویر٬ بازسازی تیاتر و سینما ملی… اقدام خواهد کرد.

همچنان انوارالحق احدی٬ نامزد وزارت زراعت٬ آبیاری و مالداری نیز امروز برنامه های کاری خود را به اعضای ولسی جرگه بیان داشت و گفت: هدف حکومت مصونیت غذایی و خودکفایی افغانستان از ناحیۀ محصولات گندم است. برای ازدیاد محصولات گندم، اصرار بر استعمال کود کیمیاوی مناسب و کافی می‌کنیم. براساس یک تخمین٬ کود مورد ضرورت زمین آبی فعلی در حدود ۷۲۵۰۰۰ تن است که تنها ۳۵۰۰۰ تن آن در داخل کشور تولید می‌شود. و ما این وضعیت را تغییر خواهیم داد. صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا