سیاستاخبار

محمد اشرف غنی: خشونت ها بی باوری را در روند صلح در افغانستان به وجود آورده است

کابل/ 4 قوس/ باختر

محمد اشرف غنی رئیس جمهور در دومین روز نشست ژینو صحبت کرد و گفت  : من مطمئن هستم که با تلاش‌های مشترک، قادر خواهیم شد که یک آینده مثبت، مرفه و صلح‌آمیز را برای افغانستان رقم بزنیم.

او علاوه کرد که  آزمون واقعی قوت مشارکت ما و اهمیت دیدگاه مشترک این است که ما را قادر سازد تا از یک تراژیدی حتی بزرگ‌تر در تاریخ مشترک خود جلوگیری کنیم. نباید اجازه بدهیم تراژیدی‌های تاریخ در افغانستان، یک بار دیگر، تکرار شود.

رییس جمهوری اسلامی افغانستان همچنان گفت : در حال حاضر، ما تمرکز خود را روی اقدامات در خصوص خودکفایی در بخش های معارف، انکشاف شهری، انرژی و زیربنا چند برابر کرده ‌ایم. تمامی این بخش های کلیدی آماده برای افزایش موثریت و ثمربخشی نسبتاً سریع از طریق تطبیق اقدامات در راستای کاهش مصارف و کاهش تورم اداری و بیروکراسی هستند.

او اضافه کرد: ما توانسته‌ایم که مصرف بودجه را تا 90 درصد افزایش بدهیم. در حال حاضر، روند تخصیص بودجه بر نیازمندی‌های شهروندان در سطح ولایات متمرکز شده  است که بازتاب‌دهندۀ اولویت‌های اساسی ملی ما ‌است .

 در این کنفرانس محمد اشرف غنی در باره خشونت ها یاد آوری کرد و گفت که این خشونت ها بی باوری ها را در باره صلح افغانستان به وجود آورده است . او از تمامی کشورهای کمک‌کننده و همکاران افغانستان  به طور اخص از مالیه‌ دهندگان کشورهای کمک کننده   ابراز سپاس کرد و گفت : ما به فرزندان شما که در جریان بیست سال گذشته قربانی گزاف پرداختند و به خانواده‌های آنان ادای احترام می‌کنیم. از میلیون‌ها تن از افسران و سربازان کارآزموده و مجرب که در افغانستان خدمت کردند، نه تنها به خاطر خدمت‌شان به کشور ما، بلکه به خاطر دوستی و تفاهم عمیق‌شان با مردم افغانستان تشکر می‌کنم.

همچنان گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد  گفت که باید در افغانستان آتس بس بر قرار شود و مردم افغانستان مستحق یک آینده بهتری اند.

همچنان  انتظار  می رود  که شرکت کنندگان  امروز، کمک های مالی شان را با  افغانستان  تا سال 2025 میلادی اعلان کنند  تا اکنون  شماری از کشور  ها  کمک های شان را  مشخص کردند.  

بریتانیا 155میلیون پوند،  کانادا 270 میلیون دالر، هالند 220 میلیون یورو و دنمارک 64 میلیون دالرو فنلند 200 ملیون دالر کمک خود را اعلام کرده است .

فرشته

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا