سیاستTOP

محمد اشرف غنی رییس جمهوری: اتصال منطقه یی برای ثبات منطقه یی، صلح و رفاه جمعی مهم است

کابل /17 قوس /باختر

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان امروز در نشست وزیران سازمان همکاری های اقتصادی منطقه یی آسیای میانه که تحت عنوان” همکاری های منطقه یی بر محور مردم بعد از کوید ۱۹” برگزار شده بود، اشتراک و سخنرانی کرد

به اساس معلومات دفتر مطبوعتی ریاست جمهوری به آژانس باختر،این نشست که از طریق ویدیوکنفرانس در ارگ برگزار شد ، رییس جمهوری در سخنرانی خویش از برگزاری این نشست در این موقع ویژه سپاس  کرد در کنار  مراتب همدردی و همبستگی خویش را بخاطر تاثیرات منفی ناشی از ویروس کرونا در منطقه به ویژه کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی منطقه یی آسیای میانه ابراز کرد و گفت که سازمان همکاری های اقتصادی منطقه یی آسیای میانه می تواند اساس تحول آسیا را منحیث یک براعظم اقتصادی بگذارد و تاریخ آیندۀ آسیای مرکزی را بنویسد.

وی افزود که در این تحول اقتصادی، دیدگاه، تداوم و ایجاد فضای اعتماد از سوی بانک انکشاف آسیایی و دیگر شرکا مهم بوده است.

رییس جمهوری از بانک انکشاف آسیایی که بیشتر از ۴.۵ میلیارد دالر را از سال ۲۰۰۵ در پروژه های سازمان همکاری های اقتصادی منطقه یی آسیای میانه به مصرف رسانیده است و همچنان از کمک ۴۰ میلیون دالری این بانک برای مبارزه با ویروس کرونا و اعلام تعهدات جدید مالی صد میلیون دالری آن به خاطر فایق آمدن به تاثیرات منفی اجتماعی و اقتصادی ویروس کرونا، تشکرکرد.

رییس جمهوری از تمام کشورها که در جریان شیوع ویروس کرونا سهولت های تجارتی و ترانزیتی را فراهم کردند، نیز تشکرکرد و گفت: هر گامی که بخاطر زنجیره های ارزش و عرضه گذاشته شد، برای افغانستان و منطقه، همگرایی را به میان آورد.

وی با تشکر از کشورهای همسایه و منطقه به خاطر ایجاد سهولت ها در دهلیزهای هوایی، توجه به پروژه های زیربنایی و فراهم آوری سهولت در زمینه های تجارت و ترانزیت، گفت که ۱۷ کشور آسیایی پنجاه در صد سرمایه گذاری جهانی را در بخش های برق، سرک، مخابرات، خط آهن، آب، بنادر و میدان های هوایی از سال ۲۰۰۷ الی ۲۰۱۵ در اختیار دارند که مقدار سرمایه گذاری آن ها از ۱.۸ میلیارد دالر از سال ۲۰۰۷ به ۲.۳ میلیارد در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است.

رییس جمهوری تصریح کرد که سازمان همکاری های اقتصادی منطقه یی آسیای میانه از سال ۲۰۲۰ در متحول کردن  کشورهای آسیایی به حیث همسایه ها و شرکای خوب و دیدگاه های موثر، نقش مهم دارد و افغانستان در این رویکرد همکار و متعهد بوده است.

رییس جمهور ی گفت: جای افتخار است که افغانستان ارزش تاریخی خود را در آسیای مرکزی دوباره به دست آورده است و کشور ما در این روند  یک پل خشکه نیست، بلکه چهارراه همکاری ها می باشد و در این دیدگاه تجارت، ترانزیت، کالاها، تمدن و مفکوره ها به گونۀ آزاد در حال در تردد استند.

رییس جمهور از تایید سازمان همکاری های اقتصادی منطقه یی آسیای میانه از هدف مطلوب که همانا افغانستان مستقل، آزاد و دموکراتیک که دستآوردهای دو دهۀ گذشته را حفظ و تداوم ببخشد و در صلح با خود، همسایه ها و جهان بسر ببرد، ابراز خرسندی کرد، گفت که اتصال منطقه یی برای ثبات منطقه یی، صلح و رفاه جمعی مهم است.

وی افزود که اجندای اتصال منطقه یی ما را از خطرات موجود دور ساخته  است و زمینه همگرایی بیشتر را فراهم می سازد. از تعهدات که در سند استراتیژیک این سازمان گنجانیده شده است، استقبال می کنیم و همچنان به تعهدات سازمان تجارت بین المللی و سازمان تی آی آر پابند هستیم و به شما اطمینان می دهیم که در گفتمان سازنده با تمام همکاران اشتراک می کنیم.

رییس جمهوری  با اشاره به جمعیت جوان در افغانستان، گفت ما فرصت های خوب سرمایه گذاری بشری داریم. در چوکات این سازمان اولویت بندی بسیار مهم است و باید در زمینۀ حل مشکلات ناشی از کوید ۱۹ بیشتر کار کنیم.

رییس جمهوری گفت آسیا به صورت عموم و اعضای این سازمان به صورت خاص می توانند تلاش های شان را بسیج کنند و از زمینه های اقتصادی فراهم شده، استفادۀ بهینه کنند  و ما باید نه تنها از این فرصت ها در راستای مبارزه با ویروس کوید ۱۹ استفاده کنیم بلکه باید در خصوص تغییرات اقلیمی نیز از آن استفاده کنیم. ماری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا