سیاستاخبارTOP

محمد اشرف غنی : ما ارادۀ واضح و اقدامات قاطع در راستای مبارزه با فساد اداری می خواهیم

کابل/7دلو/باختر

 محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان  امروز در دیداری با مسوولان لوی څارنوالی، ریاست مبارزه با جرایم سنگین وزارت امور داخله و مرکز عدلی و قضایی، در مورد مبارزه با فساد اداری، صحبت کرد.

 به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در این دیدار عبدالرزاق احمدزی رییس مبارزه با جرایم سنگین وزارت امور داخله صحبت کرد و گفت که این ریاست قبلاً یک نهاد مقتدر بود و کادرهای ورزیده داشت، اما متاسفانه اکنون کادرهای متذکره وظیفه را رها کرده اند و کارمندانی در این بخش کار می کنند که تخصص لازم را ندارند و با غاصبین و مجرمین همکار می باشند.

 وی افزود که این اداره از مسیر خود منحرف شده است و برای دوباره جهت دادن آن باید کادرهای مسلکی و متخصص جابجا شوند، امکانات لازم در دسترس آن قرار گیرد و لوی څارنوالی و مرکز عدلی و قضایی با آن همکاری کنند.

 احمدزی گفت که ادارات موازی را در زیر یک چتر قرار می دهیم و متعهد هستیم که علیه غاصبین و جنایت پیشه ها مبارزه کنیم. همچنان تصمیم داریم که امور زمین را در ولایت ها به والیان و در شهرها به حوزه ها محول کنیم تا مسوولیت پذیری بیشتر و از غصب زمین به گونۀ موثر جلوگیری شود.

 بعد فضل سبحان صافی رییس مرکز عدلی و قضایی صحبت کرد و گفت که تا اکنون به تعداد ۱۱ معین، ۲۶ جنرال، ۷۶ دگروال و افسر، ۱۰ کمیشنر، ۳ والی، ۵ شاروال و ۲ رییس و ۵ تن از اعضای شورای ولایتی را محاکمه کرده ایم و میلیون ها افغانی از آنها حصول شده است.

 وی خواهان همکاری پولیس در زمینۀ گرفتاری های مجرمین شد و گفت که در این زمینه نباید تعلل شود.

 سپس فرید حمیدی لوی څارنوال کشور صحبت کردو گفت که تا ماه قوس سال روان به تعداد ۱۱۱ دوسیه فساد تکمیل شده است و نیت و ارادۀ ما در راستای مبارزه با جرم و جنایت پابرجاست و خواهان همکاری بیشتر بخش های کشفی می باشیم.

 رییس جمهوری پس از استماع صحبت های آنان، گفت که نقش رهبری ادارۀ لوی څارنوالی در زمینۀ مبارزه با فساد قابل قبول نیست و در این خصوص سوالات جدی مطرح می باشد.

 وی افزود که ریاست مبارزه با جرایم سنگین وزارت امور داخله، صلاحیت های قوی دارد و باید از آن استفاده کند. مرکز عدلی و قضایی اعتبار خود را از دست داده است و باید در زمینۀ تصمیم گیری ها و ترتیب استراتیژی جدید اقدام شود و تعریف دستآوردها واضح شود.

 رییس جمهوری گفت: پس از این شورای امنیت ملی با ریاست مبارزه با جرایم سنگین وزارت امور داخله به گونۀ هماهنگ کار کنند و به مقام ریاست جمهوری گزارش دهند و قطعات خاص با آنان همکار خواهد بود.

 رییس جمهوری کشور با بیان این که تمام ادارات موازی باید زیر یک چتر قرار گیرند، گفت که لوی څارنوالی افرادی را که شهرت فساد دارند، مورد تعقیب قرار دهند و این افراد نباید در هیچ ادارۀ مقرر شوند.

 رییس جمهوری تاکید کرد : در راستای مبارزه با فساد اداری، شیوۀ مدیریت واضح می خواهم و با توجه به اینکه کمک های جامعه بین المللی در کنفرانس جینوا مشروط به اقدامات جدی در راستای مبارزه با فساد اداری بود، باید در امر مبارزه با فساد اداری جدی باشیم.

 رییس جمهور کشور گفت که قضیه های فساد به گونۀ دوامدار مورد تعقیب قرار گیرد و به عقب برنگردد و مرکز عدلی و قضایی بررسی شود. همچنان شیوۀ مدیریتی باید واضح و برای هر قضیه ضرب الاجل تعیین شود.  

 وی تصریح کرد که کادرهای مسلکی باید به ریاست جرایم سنگین وزارت امور داخله جذب شوند و مرکز عدلی و قضایی تزکیه شود، زیرا در دستگاه عدلی و قضایی بحران قابل قبول نمی باشد و افراد بدنام و آلوده با فساد اداری باید گرفتار شوند.

 رییس جمهوری در اخیر سخنانش گفت : ما ارادۀ واضح و اقدامات قاطع در راستای مبارزه با فساد اداری می خواهیم و نباید هیچ فردی در کار مبارزه با فساد اداری، مداخله کند.# جاوید روشان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا