فرهنگTOP

محمد طاهر زهیر ترجمۀ “فیه مافیه” مولانا جلال الدین محمد بلخی را به زبان پشتو، استقبال و تحسین کرد

کابل/ 27قوس/ باختر
ترجمۀ پشتوی کتاب فیه ما فیه حضرت مولانا جلال الدین محمد بلخی که تازه از چاپ بر آمده است، امروز در وزارت اطلاعات وفرهنگ رونمایی شد.
کتاب فیه مافیه حضرت مولانا جلال الدین محمد بلخی را محمد جواد نیوش، ترجمان جوان کشور در سه سال به پشتو ترجمه کرده است که همزمان با سال روز وفات حضرت مولاناجلال الدین محمد بلخی رونمایی شد.
به گزارش آژانس باختر؛ در مراسم رونمایی این کتاب که شمار از فرهنگیان، دانشمندان، نویسندگان و شاعران اشتراک داشتند، محمدطاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت: کتاب فیه ما فیه گرچی چندبار به زبان پشتو ترجمه شده است٬ اما این بار کتاب فیه ما فیه را جوان با استعداد کشور ترجمه کرده است و اندک شرح داده شده است که کارش قابل تقدیر و تحسین است و از نام جامعۀ فرهنگی و آدرس وزارت اطلاعات وفرهنک برایش موفقیت آرزو می کنم.
سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ وعده داد که اگر برای بار دوم نیاز به چاپ این کتاب شود٬ وزارت اطلاعات و فرهنگ آمادۀ همکاری است.
در این مراسم شماری از نویسندگان٬ پژوهشگران شاعران و فرهنگیان دربارۀ کتاب فیه ما فیه حضرت مولانا صحبت کردند.
محمد جواد نیوش٬ مترجم این کتاب گفت: با این که فیه ما فیه تقریرات مولانا است که دیگران نوشته اند٬ اما درعین حال یک نثر پخته، محکم و روان است و نمونه‎یی از نثر پارسی صوفیانۀ قرن هفتم می تواند تلقی شود. او گفت: بیشتر از سه سال کار کردم و زحمت کشیدم و موفق شدم که کتاب فیه ما فیه حضرت مولانا را با ترجمه و شرح پشتو به دسترس علاقه مندان قرار بدهم که در نخست 500 جلد این کتاب را از بودجۀ شخصی ام چاپ کردم و در چاپ دوم آن سرپرست وزیر اطلاعات وفرهنگ وعده همکاری داده است.
در طبقه بندی آثار عرفانی، فیه ما فیه در ژانر دوم یعنی نظریه پردازی در بارۀ تصوف وعرفان قرارداده می شود. فیه ما فیه یادداشت هایی است که در حدود سی سال سخن های عارفانۀ مولانا را احتوا می کند.
مولانا مسایل عرفان و تصوف را بیان کرده است و دیگران آن ها را یادداشت کرده اند و در نهایت با ویرایش و پیرایش در هفتاد فصل کوتاه٬ کتابی شده است به نام فیه ما فیه.
به گفتۀ محققان، این کتاب را شاگردان و مریدان مولانا پس از درگذشت او، «فیه مافیه» نام نهادند. جاوید روشان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا