اخبارفرهنگTOP

محمد طاهر زهیر: منشا و زادگاه هنر مینیاتوری، افغانستان است

کابل / 2 جدی / باختر

 محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در صحبت تیلفونی با همایون عزیزی سفیر افغانستان مقیم فرانسه در مورد اقدام ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان و ازبکستان مبنی برثبت هنرمینیاتوری به نام های آن کشورها که به تازگی در حاشیه برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس فیصله صورت گرفته است ،صحبت کرد.

در این صحبت تیلفونی در حالی که پوهاند محمد رسول باوری، معین فرهنگ و هنر وعبدالمنان شیوای شرق معین امور نشرات این وزارت حضور داشتند،محمد طاهرزهیر بر ثبت هنر مینیاتوری به عنوان میراث فرهنگی مشترک میان کشورهای منطقه بر اصل محوریت افغانستان تاکید کرد.

در قبل وزارت اطلاعات و فرهنگ در نشست های خبری از ثبت هنر مینیاتوری به نام افغانستان که زادگاه و منشای اصلی این هنر است، به یونسکو خبر داده است و در صورت علاقه مندی کشور های منطقه به گونۀ مشترک نیز ثبت آن امکان پذیراست.

 این وزارت طی نامه های رسمی همچنان به سازمان یونسکو جهت ثبت هنر مینیاتوری در میراث های جهانی موضوع را به گونۀ رسمی تعقیب کرده است و ادارۀ یونسکو از حصول نامه ها و از ثبت هنر مینیاتوری به عنوان میراث مشترک به وزارت اطلاعات و فرهنگ اطمینان داده است.

سازمان یونسکو همچنان در ایمیل ۳۰ جولای ۲۰۲۰ از تکمیل دوسیه جهت ثبت هنر مینیاتوری الی مارچ ۲۰۲۱ اطمینان داده است که کشور های عضو می توانند پس از تفاهم با کشور های ادعا کنندۀ مالکیت این میراث، اسناد را تکمیل کنند و به آن سازمان ارسال بدارند. بر همین اساس وزارت اطلاعات و فرهنگ اسناد مربوط را جهت ثبت هنر مینیاتوری در فهرست میراث جهانی ترتیب کرده است که در روز های نزدیک از طریق وزارت امور خارجه به سازمان یونسکو فرستاده خواهد شد. وزارت اطلاعات و فرهنگ از سازمان یونسکو تقاضا می کند که بر ثبت هنر مینیاتوری به عنوان میراث فرهنگی مشترک افغانستان و کشور های مربوط بر اصل محوریت افغانستان اقدام کند. سادات

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا