اخبارفرهنگTOP

محمد طاهر زهیر و رییس موسسۀ دافا تفاهمنامۀ پروژۀ حفریات و تحقیقات باستانشناسی بالاحصار کابل را امضاء کردند

کابل / 2 قوس / باختر

محمد طاهر زهیر نامزد وزیر و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و رییس موسسۀ دافا تفاهمنامۀ پروژۀ حفریات و تحقیقات باستانشناسی بالاحصارکابل را امضا کردند .

به گزارش آژانس باختر؛ در مراسم امضای این تفاهمنامه درحالی که پوهاند محمد رسول باوری معین فرهنگ وهنر وزارت اطلاعات وفرهنگ و دیپلوم مهندس عبدالاحد عباسی رییس حفظ و ترمیم آبدات تاریخی نیز حضور داشتند،  نخست نورآغا نوری رییس باستانشناسی وزارت اطلاعات و فرهنگ در رابطه به این پروژه معلومات داد و گفت که به اساس این تفاهمنامه، هیئت باستانشناسی فرانسه ( دافا ) در افغانستان، در همکاری با ریاست باستانشناسی، ساختمان ها و دیوارهای مربوط به بالاحصار را که درگذشته تخریب و زیرخاک شده است، حفریات می کند و در بازسازی آن با در نظرداشت اصالت تاریخی آن اقدام می کند .

وی گفت که بنیاد فرهنگی آغاخان از  2018 میلادی کار ترمیم و استحکام بالاحصار کابل را آغاز کرده است .

محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ درصحبتی ازهمکاری و کار کرد های بنیاد فرهنگی آغاخان و موسسۀ دافا، دربخش های مختلف به ویژه دربخش فرهنگی به قدردانی یاد کرد .

وی  ابراز امیدواری کرد که روزی شاهد این باشند که بالاحصار کابل رسمآ به حیث پارک باستانشناسی افغانستان اعلان شود و گفت که اعلان کردن این ساحۀ تاریخی به عنوان پارک باستانشناسی افغانستان مزیت های زیادی درپی خواهد داشت .

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ خاطرنشان کرد:  یکی از مزیت ها این است که می توانیم از تمام همکاران بین المللی خود بخواهیم که درقسمت حفریات و اکتشافات علمی سرمایه گذاری کنند و در قمست باستانشناسی، ریاست باستانشناسی و معینیت فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ را درزمینۀ اکتشافات بهتر و بیشتر یاری کنند.

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که به احتمال، بالاحصار کابل 3 هزار سال قدمت دارد.

همچنان دراین مراسم رییس موسسۀ دافا دررابطه به فعالیت های آن موسسه دربخش های فرهنگی و به ویژه اهمیت حفریات و تبدیل کردن ساحۀ بالاحصار کابل به پارک باستانشناسی معلومات داد و گفت که این پارک می تواند زمینۀ تفریح را نیز برای مردم فراهم کند.

در اخیر این مراسم سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و مسوولان مذکور ازجریان کار پروژۀ ترمیم و استحکام بالاحصارکابل که قبلآ بنیاد آغاخان آغاز کرده است، دیدن کردند. احمدضیا احمدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا