سیاستاخبارجهان

مذاکرات صلح افغانستان تا پنجم جنوری متوقف شد

دوحه/ وی او ای/23قوس/ باختر

هیئت‌های مذاکراه کننده جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان با نشر اعلامیه‌یی مشترک از توقف مذاکرات صلح تا پنجم جنوری (۱۶جدی) خبر دادند.

نادر نادری، عضو هیئت مذاکره کنندهٔ جمهوری اسلامی افغانستان در تویتی دلیل این وقفه را مشوره‌های بیشتر پیرامون آجندای مذاکرات صلح عنوان کرد.

نادری نوشته است: “از آنجایی که موضوعات آجندا ضرورت به مشورۀ بیشتر دارد، دو طرف توافق کردند که دور دوم مذاکرات به ۱۶ جدی سال روان ۱۳۹۹ برابر با ۵ جنوری ۲۰۲۱ آغاز گردد.”

او از تبادله فهرست موضوعات مرتبط به اجندای مذاکرات بین افغانان نیز خبر داده است.

گروه طالبان نیز خبرهای مشابه را نشر کرده اند، اما گفت اند که این وقفه سر از ۱۴ دسمبر آغاز خواهد شد.

تاکنون در مورد این که مذاکرات پس از وقفه در کجا دوباره آغاز خواهد شد، معلوماتی ارائه نشده است.

در حالی که هیئت های مذاکره کننده از قطر برای میزبانی مذاکرات صلح ابراز امتنان کرده اند، حمد الله محب، مشاور امنیت ملی حکومت افغانستان دیروز گفت که مراحل بعدی مذاکرات صلح افغانستان باید در داخل این کشور راه اندازی شود.

محب گفت که حکومت افغانستان در خصوص مکان برگزاری مذاکرات کدام ملاحظهٔ مشخصی ندارد و آماده است٬ در هرجای از کشور که گروه طالبان پیشنهاد می‌کنند، به شمول اعمار تاسیسات، آمادگی کامل بگیرد و مذکرات را به پیش ببرد.

اما پیش از آغاز مذاکرات بین افغانان، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از اندونیزیا، ازبکستان، آلمان، ناروی، روسیه و چین به عنوان کشورهای نام برده بود که علاقه مند میزبانی مذاکرات صلح افغانستان اند.

غنی گفته بود که “تمام مذاکرات در یک کشور نخواهد بود، خواست ما این است که همه باید در آن شامل باشند“.

مذاکرات بین‌افغانان ۲۲سنبله به گونۀ رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد و هیئت مذاکره کنندهٔ دوطرف پس از بیش از دوماه به توافقات ابتدایی دست یافتند. فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا