سیاست

مراسم نماز جنازۀ حضرت صبغت‌الله مجددی در ارگ برگزار شد

کابل باختر 24 دلو
مراسم نماز جنازۀ حضرت صبغت‌الله مجددی رهبر جبهۀ ملی نجات و رییس اسبق دولت اسلامی افغانستان، صبح امروز به اشتراک محمداشرف غنی رییس‎جمهوری اسلامی افغانستان در ارگ برگزار شد.
به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، رییس‎جمهور در حالی‎که از سوی شماری از اراکین بلندرتبۀ دولتی همراهی می‎شد، هنگام ورود به قصر سلام‌ خانۀ ارگ به پیکر مرحوم حضرت صبغت‌الله مجددی ادای احترام کرد و پس از آن، نماز جنازۀ مرحومی به امامت مولوی سعیدالرحمن حقانی ادا شد.
اشتراک‌کنندگان پس از ادای نماز جنازه، به ‌روح این شخصیت روحانی اتحاف دعا کردند و برایش از درگاه خداوند متعال بهشت برین تمنا کردند.
در این مراسم، سفرا و اعضای کوردیپلماتیک مقیم افغانستان نیز به ‌پیکر مرحوم حضرت صبغت‌الله مجددی ادای احترام کردند.
محمد اشرف غنی رییس‎جمهور در صحبتی، گفت که امروز یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌هایی تاریخ معاصر افغانستان را از دست دادیم. غم از دست‌دادن حضرت صاحب، تنها غم خانوادۀ وی نیست، بلکه غم تمام ملت، مجاهدین و طبقات صوفیۀ افغانستان است.
وی افزود: جناب حضرت صاحب از اولین شخصیت‌هایی بود که خطر اتحاد شوروی را به ‌صورت جدی و مناسبات غیرعملی که سیاست عنعنوی بی‌طرفی افغانستان را تغییرداد، مورد انتقاد قرار داد و سال‌ها به‌خاطر عقیدۀ خود، در زندان به سر برد.
رییس ‌جمهور گفت: روزی‌که کودتا و هجوم صورت گرفت، حضرت صاحب با سایر بزرگان پیش‌قدم شدند و به‌حیث رییس دولت اسلامی افغانستان نقش خاص را ایفا کرد و قدرت را بدون هیچ‌گونه تعلل، به جانشین خود شهید استاد برهان‌الدین ربانی تسلیم کرد.
رییس‌جمهور با اشاره به نقش مرحوم حضرت صبغت‌الله مجددی پس از کنفرانس  بن، گفت که حضرت صاحب مشورت‌های نیک به جناب کرزی، برای من و همکارانم استاد دانش و داکتر عبدالله عبدالله بیان کرد. وی در لویه‌جرگه قانون اساسی نقش خوبی ایفا و همچنان در لویه‌جرگه‌های مشورتی، اجماع و نبض و سخن ملت را بیان کرد.
رییس‌جمهور کشور گفت : حضرت صاحب از نخستین روزهای زندگی‌اش در خدمت ملت بود و تا آخرین روزهای حیاتش برای ما مشورۀ وحدت، اتفاق و هماهنگی می‌داد.
متعاقباً نجیب‌الله مجددی فرزند ارشد مرحوم مجددی صحبت‌کرد و با تشکر از غم‌شریکی رییس‌جمهور، بزرگان و تمام ملت افغانستان، گفت: در خصوص بُعدهای مختلف زندگی جناب حضرت صاحب می‌شود ساعت‌ها سخن گفت، اما در این‌جا من همین‌قدر می‌گویم:
سعدیا مرد نِکو نام نمیرد هرگز- مرده آن‌است که نامش به نِکویی نبرند
نجیب‌الله مجددی گفت که حضرت صاحب در قلب‌های مردم ما جای دارد و احساسات و اخلاص‌مندی مردم، برای ما افتخار است. هرچند حضرت صاحب فعلاً در میان ما نیست، اما در قلب‌های همۀ ما جای دارد.
در پایان این مراسم، محمد اشرف غنی رییس‎جمهورکشور ، حامد کرزی رییس‎جمهور پیشین، استاد سرور دانش معاون دوم رئیس‎جمهور، داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، استاد محمدکریم خلیلی رییس شورای عالی صلح، عبدرب الرسول سیاف رهبر جهادی و شماری از رهبران و شخصیت‏های ملی و سیاسی و بزرگان قومی، اعضای کابینه، مشاوران ریاست‌جمهوری، شماری از وکلا و سناتوران، معاونان و اعضای شورای عالی صلح، تعدادی از اعضای کوردیپلماتیک مقیم افغانستان، اعضای خانواده و دوستان حضرت صبغت‌الله مجددی، جنازۀ مرحومی را تا محل مخصوص مشایعت کردند.احمد ضیا احمدی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا