اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

مروری به روزنامه های چاپی غیرحکومتی درکابل

 کابل /25قوس / باختر

شمار محدودی ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درکابل که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی ونظامی کشور پرداخته اند.

روزنامه آرمان ملی درصفحه ششم زیرعنوان “ایجاد رستورانت غذا های محلی توسط یک بانوی بدخشانی “نوشته است.

درسال های پسین با ایجاد فرصت های کاری برای زنان دربیرون از خانه ، شماری زیادی از زنان بدخشانی وارد بازار کار شده و افزون برایجاد فرصت های اقتصادی برای خود به زنان دیگری نیز زمینه کار را فراهم ساخته اند.

زنانی که درگذشته به دلیل محدودیت های اجتماعی ، ممنوعیت های فرهنگی و محرومیت های گسترده یی از حضور دربیرون از خانه ، کار و فعالیت های اقتصادی محروم بودند. اکنون با فراهم شدن زمینه های کاری ، حضور شان دربازار کار افزایش یافته و نقش پررنگی درتقویت اقتصاد خانواده ها دارند.

یکی از بانوان بدخشانی به تازگی رستورانتی را زیرنام “رستورانت غذا های محلی “درشهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان ایجاد کرده است .

این رستورانت روزانه میزبان ده ها تن از مهمانان داخلی و خارجی می باشد .

 ناصره بیگ زاده ، بنیان گذار این رستورانت می گوید که این رستورانت را به کمک مالی دفتر بنیاد ” آغاخان “وسهم خودش ایجاد کرده است .

روزنامه اطلاعات روزمطلب تحت عنوان ” نا امنی افغانستان ، دام و دامنه برای ایران ” نگاشته است .

این روزها افزایش نا امنی و آدم ربایی به کابوسی برای طلا فروشان شهرهرات تبدیل شده اند به همین دلیل بسیاری از طلا فروشان درهرات ترجیع می دهند ، سرمایه خود را به بیرون از افغانستان انتقال دهند. آمار اتحادیه زرگران هرات نشان می دهد که به دلیل افزایش نا امنی ها و آدم ربایی ها ، دست کم ده زرگر طی یک سال گذشته از هرات به خارج کشور مخصوصاً ایران مهاجرت کرده اند.

روزنامه صبح کابل زیرعنوان در ادامه ترورهای اخیر ، معاون والی کابل درانفجارماین مقناطیسی کشته شد “نوشته است.

فردوس فرامرز ، سخن گوی پولیس کابل ، می گوید که حوالی ساعت 40/9 صبح روز سه شنبه 25قوس موتر نوع لندکروزرمربوط به محبوب الله محبی ، معاون والی کابل درساحه مکروریان چهارم هدف ماین مقناطیسی قرارگرفته است .

به گفته او ، درنتیجه این رویداد آقای محبی وسکرترش جان باخته اند و دو محافظ او نیز زخمی شده اند. ختم/شوخک …ک….م

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا