اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

مروری به روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت

کابل/ 14جدی/ باختر

شمار از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی کشور پرداخته اند.

روزنامۀ اطلاعات روز، زیرعنوان “ما زبان را ننگریم و قال را” نوشته است: با این که رییس جمهور افادۀ خوبی به داکتر عثمانی داد تا شرف و عزتش با استعفا حفظ شود، اما جنون قدرت گاهی چنان آدم ها را از عقل بیگانه می کند که حاضر است تمام مملکت را برباد فنا بدهد، اما خودش روی کرسی محفوظ بماند.

مولانا می گوید: ما زبان را ننگریم و قال را – ما درون را بنگریم و حال را.

حالا مسوولیت رسانه ها ست که به درون وزارت صحت بروند و حال را بپرسند و یک گزارش مفصل و واقع بینانه ازاین بابت تهیه و نشر کنند تا سیه روی شود هرکه در اوغش باشد.

روزنامۀ صبح کابل، مطلب تحت عنوان “تضاد های قومی، مذهبی در افغانستان و سربازگیری دوبارۀ طالبان” نگاشته است: جنرال مراد علی مراد، با بر شمردن سه عامل عمدۀ مداخله پاکستان به دلیل نگرانی از ثبات افغانستان، دادن باور به همکاران بین المللی ازسوی پاکستان و لابی های داخلی که بدون طالبان در افغانستان نمی شود، حکومت کرد و تضاد منافع کشورهای همکار در افغانستان که در به وجود آمدن دوبارۀ طالبان نقش اساسی داشته اند، وضعیت فرهنگی ولایت های شرقی و جنوبی را نیز یکی از دلایل پا گرفتن دوبارۀ طالبان پس از 2001 می داند.

به گفتۀ وی، اشتراکات فرهنگی، زبانی، اقوام دو طرف خط مرزی پاکستان، هم زمان به مداخلات پاکستان، زمینه را برای ایجاد و سربازگیری طالبان و دیگر گروه های تروریستی مهیا کرده بود.

روزنامۀ 8صبح، زیرعنوان “در آستانه ورود به دور دوم مذاکرات هدف طالبان قبضه قدرت است” نوشته است: در حالی که تنها دو روز به آغاز دور دوم مذاکرات بین الافغانی باقی مانده است، اعضای هئیت مذاکره کنندۀ دولت از برخی موارد در دور اول مذاکرات پرده برداشته اند.

به گفتۀ یک عضو هئیت، دور دوم مذاکرات برخلاف تصورها، بحث روی مسایل دینی و تبادل برنامه های سیاسی نیست، بلکه بیش تر بحث روی تقسیم قدرت را تشکیل می دهد.

روزنامۀ آرمان ملی، درصفحۀ هشتم زیرعنوان “پایان دوران انتقالی برگزیت، جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا رسمی شد” نگاشته است: بریتانیا پس از 48 سال عضویت در اتحادیۀ اروپا روز گذشته به طور رسمی از این اتحادیه خارج شد.

این روزنامه، مطلب دیگر تحت عنوان “امسال 112 مورد خشونت علیه خبرنگاران در کشور ثبت شده است” نوشته است: در گزارش سالانۀ مرکز خبرنگاران افغانستان آمده است که در جریان امسال 2020 میلادی 112 مورد خشونت علیه خبرنگاران در کشور ثبت شده است.

این مرکز روزشنبه سیزدهم جدی گزارش سالانۀ خود را دربارۀ خشونت علیه خبرنگاران نشر کرد که براساس این گزارش، شش خبرنگار در جریان امسال در حمله های تروریستی و هدفمند کشته شده اند و نوزده خبرنگار دیگر در این جریان زخمی شده اند. شوخک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا