اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

مروری به روزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت

کابل/ 22جدی / باختر

شمار محدودی ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی کشور پرداخته اند.

 روزنامۀ آرمان ملی درصفحه دوم مطلب تحت عنوان “چرامحقق درآخرین روزهامشاور اشرف غنی شد؟ “نوشته است .

 خبرفرمان اشرف غنی ، رییس جمهوری کشور درباره انتصاب محمد محقق ، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به عنوان مشاور ارشد او دست به دست می گردد.

 آقای محقق ازآغاز به قدرت رسیدن اشرف غنی درسال 2014درطیف مخالفان او قرارگرفت و از جمله کسانی بود که همواره شدید ترین انتقاد ها را متوجه غنی می دانست و هرگز نتوانست با او سرسازش داشته باشد ، اما چه پیش آمده است که او امروز حاضر است به مسند تشریفاتی در جوار اشرف غنی تن دردهد ، و تا چه زمانی ممکن است آن را تاب آورد.

 این روزنامه درصفحه دوم سرمقالۀ شماره امروزی را زیرعنوان “چرا مردم از حکومت حمایت و دفاع نمی کند نوشته کرده است.

 مردم افغانستان در این شرایط دشوار و ناگوار حیران شده اند که چه کنند و ازکی حمایت بدارند؟

ازیک طرف از به قدرت رسیدن طالبان درهراس اند که مبادا آنها دوباره با شلاق های شان برگردند و سرنوشت و مقررات مردم را دراختیار گیرند و از جانبی حکومت آقای غنی را یک مشکل کلان برای شان می بینند و با گذشت هر روز به درد و آلام شان اضافه می شود.

 جنگ های طالبان وقتل و کشتارهای آنها که همه روزه از مردم قربانی می گیرد همه را به ستوه آورده است.

همچنان این روز نامه مطلب دیگری زیرعنوان کرونا درافغانستان ، دریک شبانه روز گذشته 9 نفر جان باخته و 76مورد جدید ثبت شده است .”نگاشته است .

 وزارت صحت عامه اعلام کرده است که در 24 ساعت گذشته 9 بیمار مبتلا به ویروس کرونا درکشور جان باخته و 76 مورد مثبت این ویروس در12 ولایت کشور ثبت شده است.

روزنامۀ صبح کابل زیرعنوان ” نخستین محمولۀ واکسین کرونا تا شش ماه آینده وارد افغانستان خواهد شد .” نوشته است .

 مسوولان وزارت صحت می گویندکه قرار است تا شش ماه آینده نخستین محمولۀ واکسین کرونا به افغانستان برسد.

 وحید مجروح معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت ، گفته است که دراین نشست ضمن بررسی برنامه تهیه و تطبیق واکسین کرونا به اداره های مسوول هدایت داده شده است تا در راستای تطبیق این واکسین با نظر داشت معیار های آن طی یک میکانیزم مشخص تلاش کنند.

 روزنامه اطلاعات روز مطلب تحت عنوان “شهر سازی با ساختن شهر یاپرداختن به شهر ؟ نگاشته است .

 سرعت شهر نشین شدن افغانستانی ها در 20 سال اخیر بی سابقه بوده است شهروندان کابل تنها درعرض چند سال بیشترین میل به شهر گرایی دربین مردم منطقه و رتبه پنجم نرخ افزایش جمعیت شهری دنیا را ازآن خودکرده اند.

 با وجود این به دلیل ناکامی دولت درهدایت شهر نشینی وسازمان دهی و هدایت آن این شهر نشینی در وضعیت تاسف باری به سر می برد.

 روزنامه 8 صبح مطلب زیرعنوان ” به وقت کشی درمذاکرات پایان دهید . ” نوشته است.

 نزدیک به یک هفته از شروع دور دوم مذاکرات بین نمایندگان دولت و طالبان درقطر سپری شده است . تا ناوقت روز یکشنبه تنها دو نشست بین آن ها برگزار شده بود.

 ازاین رو توقع جدی مردم آن است که هیئت های مذاکره کننده دولت و طالبان ، مذاکرات شان را تابع نظم و اصول دنبال کنند و هرچه زودتروارد بحث روی موضوعات اصلی شوند. ختم/ شوخک …ک..م

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا