اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

مروری به روزنامه های چاپی غیردولتی درکابل

کابل/26عقرب/ باختر

شماری ازروزنامه های چاپی غیرحکومتی درپایتخت که به دسترس قرارگرفته اند درشماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی کشور پرداخته اندونیز اخبار و گزارش هایی را درباره رویدادهای جاری منطقه وجهان نشرکرده اند.

روزنامه آرمان ملی درصفحه دوم زیرعنوان “خروج ازافغانستان ، آخرین قمار ترمپ “نوشته است .

 منابع به واشنگتن پست گفته اند که مارک اسپر، وزیردفاع برکنارشده امریکا پس ازمشورت با مقام های بلند پایه نظامی ، یک یادداشت محرمانه را به کاخ سفید فرستاده و نگرانی اش را درباره ادامه کاهش نیروهای امریکایی ابراز کرده وگفته است که اوضاع برای خروج نیروهامساعد نیست .

دراین یادداشت اسپر با اشاره به افزایش خشونت درافغانستان ، ازخطرات احتمالی دربرابر نیروهای باقی مانده خارجی درافغانستان هشدارداده است .

او گفته که خروج زودهنگام ممکن است روابط امریکا ومتحدانش را تحت تاثیر قراردهد.

 دونالدترمپ ،رییس جمهوری امریکا پس از شکست درانتخابات، مارک اسپررا برکنارکرد.

این روزنامه سرمقاله شماره امروزی را زیرعنوان مدارس راجسترناشده خطربزرگ برای کشور ، “نوشته کرده است شورای امنیت ملی افغانستان ازسربازگیری گروه های هراس افگن ازمدارس دینی اظهار نگرانی کرده است.

 دیروز سخنگوی این شورا به شبکه تلویزیون یک گفت که حکومت از مدارس ثبت شده نظارت می کند ، ولی برمدارس که راجسترنشده اند ، کنترول ندارد.

 اگرمدارس دینی آن هم زیرنظرو حمایت گروه های هراس افگن فعالیت داشته باشند ، برای آیندۀ کشوربسیار خطرناک تلقی می شوند و ممکن است ، گروه های تروریستی بیشتر سرباز گیری را ازهمین مدارس داشته باشند.

روزنامه 8صبح مطلب تحت عنوان زمستان زودهنگام ، آفات طبیعی هفت میلیون نفر را تهدید می کند”نوشته است.

وزارت دولت دراموررسیدگی به حوادث می گوید که 25 ولایت درفصل زمستان پیش رو با تهدیدات ناشی از حوادث طبیعی مرتبط به بارش برف و باران روبرواست. براساس معلومات این وزارت ، رژیم برف باری به دلیل تغییرات اقلیمی ، دچاردگرگونی شده و یک ماه پیش ، نسبت به سال های گذشته ، آغاز شده است.

این امر سبب نگرانی از بروز حوادث طبیعی ، بسته شدن راه ها ، سرازیرشدن سیلاب، وقوع زلزله و لغزش کوه وبرف کوچ شده است.

روزنامه صبح کابل مطلب زیرعنوان امرالله صالح : سومین عضو هسته ی طراح حمله بردانشگاه کابل بازداشت شد” نوشته است.

 امرالله صالح ، معاون نخست ریاست جمهوری گفته است که عضو دوم هسته ی طراح بردانشگاه کابل که به پکتیا فرارکرده بود ، دردرگیری با نیروهای امنیتی کشته شده و سومین عضو این هسته نیز ، بازداشت شده است.

روزنامه اطلاعات روز مطلب زیرعنوان پنج کودک درانفجار ماین طالبان درفاریاب زخمی شدند”نگاشته است .

عبدالکریم یورش سخنگوی فرماندهی پولیس فاریاب می گوید که این رویداد عصر روز گذشته یکشنبه 25عقرب در روستای “جورلق “ولسوالی قیصار رخ داده است. ختم/ شوخک …ک…م

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا