اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

مروری به روزنامه های چاپی غیر دولتی در کابل

کابل/ 16قوس/ باختر

شماری محدود از روزنامه های چاپی غیردولتی در کابل که به دسترس قرارگرفته اند٬ در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.

روزنامۀ اطلاعات روز٬ مطلب تحت عنوان «طالبان در فاریاب پولیس تسلیم شده به این گروه را در مقابل چشمان خانواده اش کشتند» نوشته است: مسوولان امنیتی در فاریاب می گویند که جنگ جویان گروه طالبان در ولسوالی قیصاران آن ولایت، یک سرباز پولیس را که به این گروه تسلیم شده بود، در برابر چشمان خانم و فرزندانش تیرباران کرده اند.

روزنامۀ صبح کابل٬ مطلب زیرعنوان «در حملۀ هوایی نیروهای حمایت قاطع در هلمند، یک والی طالبان و هشت عضو القاعده کشته شدند» نگاشته است: منابع موثق به روزنامۀ صبح کابل می گویند که این حمله ازسوی نیروهای حمایت قاطع در ولسوالی نادعلی این ولایت انجام شده که در نتیجۀ آن شمار زیادی از فرماندهان نیز کشته و زخمی شده اند.

روزنامۀ 8 صبح٬ مطلب زیرعنوان «کرونا و زمان گیری صلح، زنان شاغل از آیندۀ مبهم و رکود بازار کار نگران اند» نوشته است: همه گیری ویروس کرونا و آیندۀ نامعلوم گفت وگوهای صلح، سبب رکود برخی کسب و کارهای کوچک از جمله صنایع دستی زنان شده است. شماری از زنانی که در بخش تولید صنایع دستی فعالیت دارند، از رکود بی سابقه کسب و کار و نبود بازار فروش مناسب نگران اند.

روزنامۀ آرمان ملی٬ در صفحۀ اول مطلب زیرعنوان «پومپیو: اگر خشونت ها در افغانستان کاهش نیابد گفت وگوهای دوحه نتیجه نمی دهد» نوشته است: مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا گفته است که به هیئت های گفت وگو کنندۀ صلح در دوحه گفته است که اگر هم زمان با گفت وگوها خشونت ها ادامه داشته باشد، این گفت و گوها نتیجه نمی دهد٬ او این سخنان را در نشست آنلاین در انستیتوت بین المللی مطالعات استراتیژیک در ماهنامۀ «پایتخت» بهرین بیان کرده است.

این روزنامه٬ مطلب دیگر تحت عنوان «سازمان ملل در مورد بروز فاجعۀ بشری در سال 2021 هشدار داد» نگاشته است: مقامات ارشد سازمان ملل در جلسۀ ویژۀ مجمع عمومی این نهاد گفته اند: «شواهد موجود نشان می دهد که در سال 2021 به احتمال فراوان شاهد یک فاجعۀ بشری خواهیم بود و از کشورهای ثروتمند خواستند که در رقابت برای دسترسی به واکسین کرونا کشورهای فقیر را زیر پای خود نکنند». شوخک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا