اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

مروری به روز نامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت

کابل/ 28عقرب/ باختر

شماری محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی که به دسترس قرارگرفته اند٬ در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را درباره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده است.

روزنامۀ 8 صبح٬ مطلب تحت عنوان «دستورخروج حدود نیمی از سربازان امریکایی از افغانستان صادر شد» نوشته است: پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا برنامۀ خروج حدود نیمی از سربازان امریکایی از افغانستان و پنجصد سرباز را از عراق براساس دستور دونالد ترامپ، رییس جمهور این کشور اعلام کرد.

روزنامۀ آرمان ملی٬ در برگ نخست زیرعنوان «دبیرکل ناتو به وزیر دفاع امریکا: حضور در افغانستان تا هنگامی که نیاز است ادامه می یابد» نگاشته است: ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو با کرستوفر میلر٬ سرپرست وزارت دفاع امریکا در مورد افغانستان گفت وگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور، «اوانا لنگیسکو» سخنگوی ناتو گفته است که اقای استولتنبرگ با کرستوفر میلر، روز دوشنبه 26عقرب دربارۀ افغانستان گفت وگو کرده است.

به گفته سخنگوی ناتو، استولتنبرگ به این موضع تاکید کرده که حضور در افغانستان، تاهنگامی که نیاز است ادامه یابد.

همچنان این روزنامه٬ در صفحۀ دوم سرمقالۀ شماره امروزی را زیرعنوان «چرا طالبان نمی گذارند امریکایی ها از افغانستان بیرون شوند؟» نوشته است.

ترامپ رییس جمهوری امریکا٬ در حالی که پس از دوماه کاخ سفید را ترک می کند٬ بار دیگر تاکید کرده است که الی پانزدهم ماه جنوری سال آینده، نیروهای امریکایی در افغانستان به حداقل خواهند رسید. این گفته و موضع ترامپ با واکنش های زیادی ازسوی مقامات آن کشور مقابل شده است.

میچ مک کانل٬ رهبر اکثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا گفت که بیرون شدن زود هنگام نیروهای امریکایی از افغانستان طالبان را جسورتر می سازد تا به جنگ در افغانستان ادامه بدهند و گروه های تروریستی دوباره جان بگیرند.

اگر طالبان می خواهند که نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون شوند٬ باید در قدم نخست تن به یک آتش بس بدهند و مذاکرات صلح را با طرف حکومت صادقانه آغاز کنند.

روزنامۀ صبح کابل٬ مطلب زیرعنوان «یک هفته تا نشست ژنو، آیا افغانستان با دست پر برخواهند گشت؟» نوشته است: صدیق صدیقی٬ درنشست روزگذشته خود گفت که حکومت افغانستان با ده تعهد جدید به نشست ژنو می رود. روند صلح، حفظ دست آوردهای 19 سال گذشته و تداوم آن، تلاش های دولت برای برقراری آتش بس دایمی، تعهد جدی ما برای دموکراسی، حاکمیت قانون، حقوق بشر، آزادی بیان و آزادی رسانه ها، مبارزه با فساد و عملی سازی تعهداتی که به جامعه جهانی داده شده بود.

مواردی اند که آقای صدیقی از آن به عنوان تعهدات حکومت یاد می کند.

روزنامۀ اطلاعات روز٬ مطلب تحت عنوان سرپرست وزارت دفاع ملی: اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی می گوید که گروه طالبان از مذاکرات صلح درقطر به عنوان یک چال و فریب، استفاده کرده است. و هیچ اراده ای برای برقراری صلح و کاهش خشونت ندارد. شوخک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا