اخبارتبصره و مرور بر مطبوعات

مروری به روز نامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت

کابل/ 2قوس/ باختر

شماری محدود از روزنامه های چاپی غیرحکومتی در پایتخت که به دسترس قرار گرفته اند٬ در شماره های امروزی به بحث روی مسایل مختلف سیاسی و نظامی کشور پرداخته اند و نیز اخبار وگزارش های را در باره رویدادهای جاری منطقه و جهان نشر کرده اند.

روزنامۀ آرمان ملی٬ در صفحه اول زیرعنوان «تمامی دانشگاه های کشور تا یک هفته دیگر رخصت می شوند» نوشته است: وزارت تحصیلات عالی کشور می گوید که براساس فیصلۀ کابینه، دانشگاه های دولتی و خصوصی سر از تاریخ هشتم قوس تا 15 حوت رخصت می شوند.

محمد حنیف فرزان، معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، روزشنبه (اول قوس) گفت که کابینه این فیصله را به خاطر جلوگیری از شیوع موج دوم ویروس کرونا در فصل سرما صادر کرده است.

همچنان این روزنامه٬ مطلب دیگر زیرعنوان «سفارت امریکا، اتحادیۀ اروپا و ناتو حملۀ راکتی به شهرکابل را محکوم کردند» نگاشته است: سفارت امریکا و اتحادیۀ اروچا حملۀ راکتی صبح روزشنبه به شهرکابل را که درآن هشت غیرنظامی کشته و سی ویک تن دیگر زخمی شدند را محکوم کرده اند.

این روزنامه٬ مطلب دیگر تحت عنوان «سیما سمر٬ نسبت به خروج عجولانۀ نیروهای خارجی از افغانستان هشدار داد» نوشته است.

سیما سمر، وزیر دولت در امور حقوق بشرو روابط بین الملل٬ در رابطه با بیرون کشیدن عجولانۀ نیروهای خارجی از افغانستان هشدار داد و گفت: ما هنوز یک صلح پایدار نداریم. خروج این نیروها بهتر است در مطابقت با شرایط امنیتی در کشور باشد.

روزنامه 8صبح٬ مطلب تحت عنوان «پایتخت این روزها، شهروندان بل صرفیۀ برق را در روشنای اریکین می بینند» نوشته است.

شهروندان کابل از بیش تر شدن پرچاوی برق دراین شهر شکایت دارند. بیش تر پایتخت نشینان دریک شبانه روز کم تر از پنج ساعت برق دارند.

هرچند٬ مسوولان حکومت پیش از این بارها تعهد کرده اند که کشور را به صادر کنندۀ برق و مرکز برق آسیا مبدل خواهند کرد، اما هنوز نتوانسته اند برق پایتخت را تامین کنند.

 این روزنامه٬ مطلب دیگر زیرعنوان «ریاست صحت عامه هرات: نگران انتقال کرونا از ایران هستیم» نوشته است: همزمان با افزایش چشم گیر بیماران و فوتی های ناشی از ویروس کرونا در هرات، مقام های صحی این ولایت نسبت به «انتقال دوباره کرونا از ایران» ابراز نگرانی می کنند. آمار نهادهای بهداشتی در هرات نشان می دهد که روزانه دست کم «10تا 15 بیمار مشکوک کرونا» از مرز زمینی ایران٬ وارد هرات می شوند.

روزنامه صبح کابل٬ مطلب زیرعنوان «امرالله صالح: به خاطر راکت پراگنی در کابل، حمایت از جلسات شش ونیم چهل درصد کاهش یافته است» نگاشته است: امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری گفته است که به خاطر راکت پراگنی و انفجار ماین مقناطیسی در کابل، حمایت مردم از جلسات شش ونیم چهل درصد کاهش یافته است.

 آقای صالح روز یکشنبه (2قوس) در برگه فیسبوکش نوشت: «به خاطر ناکامی دیروز، حمایت از جلسات شش ونیم در تطبیق میثاق امنیتی از 80 درصد به 40 در صد کاهش پیدا کرده است».

روزنامه اطلاعات روز٬ مطلب تحت عنوان «سه برادر نظامی در انفجاری در شهر کابل کشته شده اند» نوشته است: امرالله صالح٬ معاون اول ریاست جمهوری می گوید که سه برادر نظامی روزگذشته در انفجاری در مربوطات حوزه دوازدهم امنیتی شهرکابل کشته شده اند.

آقای صالح صبح امروز یکشنبه 2قوس، درصفحه رسمی فیسبوک خود ازاین برادران به نام های خلیل الله احمدزی، خان الله احمدزی و صفی الله احمدزی نام برده و گفته است که آنان در نتیجۀ انفجار ماین مقناطیسی جاسازی شده در موتر حامل شان کشته شده اند. شوخک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا