تبصره و مرور بر مطبوعات

مروری به نشرات برخی از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت دوشنبه3 دلو

 دوشنبه3 دلو

شماری از روزنامه های چاپی غیر حکومتی در پایتخت که بدسترس قرار گرفته اند در شماره های امروزی به بحث و فحص پیرامون مسایل نظامی و سیاسی در کشور پرداخته اند و نیز اخبار و گزارش های را در مورد رویداد های جاری کشور و منطقه نشر کرده اند.

روزنامه سخن جدید برگ نخست را با خبری از گشایش پروژه ی صحت شهری در کابل آغاز کرده و نوشته که پروژه صحت شهری در کابل روز گذشته در شفاخانه ناحیه ییدشت برخی آغاز شد.

این روزنامه در مطلب دیگر زیرعنوان، تردید رییس جمهور در امضای پیمان با امریکا نوشته " رییس جمهور کرزی در امضای پیمان استراتیژیک با امریکا تردید دارد و می خواهد که بیش از امضای این پیمان امریکایی ها را سخت اذیت کند.

بیش از این لویه جرگه سنتی به امضای پیمان با امریکا رای داده و آقای کرزی گفته بود که بزودی این پیمان پس از مشورت با پارلمان امضا می شود.

به گزارش خبرگزاری بخدی، برخی از نماینده گان مجلس میگویند که رییس جمهور کرزی از ارتباط پنهان امریکا و طالبان سخت خشمگین است و نمی خواهد به این آسانی با این کشور " امریکا " پیمان همکاری های استراتیژیک امضا کند."

سخن جدید در مطلب دیگر از امضا تفاهمنامه میان تجار افغان و ایران در هرات خبر داد. به نوشته این روزنامه اتاق تجارت و صنایع ولایت هرات، تفاهمنامه ای را با سرمایه گذاران ولایت مرکزی جمهوری اسلامی ایران امضا کرده است.

روزنامه ماندگار در مطلبی زیر عنوان، واکنش آقای کرزی به تغییر نظام، عقلانی نیست نوشته " بخش بزرگی از مشکلات فعلی جامعه، به نوع نظام بر می گردد که پاسخ گوی شرایط افغانستان نیست و توان رهبری و انسجام جامعه را ندارد. مردم درین نظام خود را نیافته اند و هم نتوانسته اند مشارک ملی در مسایل کشوری داشته باشد. پس باید این نظام تغییر کند، چرا که هر کشوری حق دارد متناسب با شرایط خود، نظام را برگزیند و نه تناسب با شرایط رییس جمهورخود."

ماندگار در مطلب دیگر از قول سخنگوی جمعیت اسلامی افغانستان نوشته که ستانکزی در قضیه استاد متهم است همچنان این روزنامه از قول همین منبع نوشته که فساد مالی در شورای ملی صلح، یکی از عواملی بود که باعث شهادت استاد شد.

روزنامه ماند گار زیرعنوان، در سایه شک و تردید ها کرزی و گراسمن دوبار دیدار کردند نوشته که نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان و پاکستان برای دومین بار در 24 ساعت گذشته برای گفت و گو با حامد کرزی به ارگ ریاست جمهوری رفته است.

به نوشته این روزنامه مارک گروسمن که برای گفتگو در مورد مذاکره با طالبان و مساله امضای سند همکاری های استراتیژیک میان کابل- واشنگتن به کابل آمده است، طی دو روز گذشته دو بار با حامد کرزی در ارگ ریاست جمهوری ملاقات کرده است.

ماندگار همچنان خبر داده است که هیئت اداری مشرانوجرگه امروز انتخاب میشود و نیز در مطلب دیگر از قول رییس جبهه ملی آورده است که افغانستان آزمایشگاه نظام های استبدادی نیست.

 سروش ملت برگ نخست را با خروج مخالفان بشارالاسد از شهر دهوما ما آغاز کرده و در مطلب دیگر زیر عنوان، یک سال گذشت، پارلمان سال دوم را چگونه به انجام خواهد رساند؟آورده است " رییس جمهور کرزی روز شنبه دومین سال کار پارلمان را افتتاح کرد، یک سال زمان کار پارلمان با همه فراز و فرودش به پایان رسید و اکنون، این نهاد قدم به دومین سال کاری خود می گذارد. پارلمان به عنوان یک رکن اساسی دولت طی یک سال گذشته دست آورده ای چندانی را دارا نبود و عمدتاً" درگیر مسایل و مشکلات داخلی و همین طور چالش ها در روابط اش با سایر قوا بود.

اکنون نماینده گان مجلس با سپری نمودن، تعطیلات زمستانی دومین سال کاری خود را آغاز می کند.

این مجلس درحالی آغاز به کار خود می کند که چالش های زیاد در کشور وجود دارد و تحولات مهم و سرنوشت ساز در کشور رقم می خورد. ایجاد نماینده گی طالبان در قطر و انجام گفتگوهای صلح با این گروه، امضای پیمان استراتیژیک با شماری از کشور های جهان به ویژه ایالات متحده امریکا، چالش های امنیتی و اقتصادی و از مهمترین مسایلی است که نماینده گان در دومین سال کاری خود با آن درگیر خواهد بود."

این روزنامه در مطلب دیگرنوشته که عامل مسمویت سربازان اردوی ملی معلوم شد. به نوشته این روزنامه وزارت دفاع ملی اعلام نموده که بی احتیاطی در شستشوی سبزیجات و میوه ها سبب مسمویت سربازان اردو شده است.

سروش ملت از قول سخنگوی وزارت خارجه کشور نوشته ،رییس جمهور کرزی برای امضای پیمان استراتیژیک هفته آینده به اروپا سفر می کند و با سه کشور اروپایی اسناد مشارک درازمدت استراتیژیک را امضا می کند.

به همین ترتیب روزنامه آرمان ملی نیز به نقل از رییس جبهه ملی افغانستان نوشته، نظام فاسد کنونی باید تغییر کند. این روزنامه سرمقاله ای شماره امروزی را نیز به تغییر نظام در افغانستان وقف کرده و زیر عنوان، تغییر نظام باید برمبنای منافع مردم باشد به این موضوع پرداخته است. به همینگونه سایر روزنامه ها یا مطالب مشابه ای را نشر کرده اند و یا بر سایر مسایل توجه کرده اند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا