جهان

مسدود بودن مرز پاکستان، فشار مالی بر پنتاگون

کابل باختر 1 دلو

پس از مسدود شدن مسیر اکمالاتی نیروهای بین المللی از پاکستان، ایالات متحده امریکا شش برابر هزینه بیشتر برای انتقال مواد مورد نیاز خود به افغانستان می پردازد. به همین سبب، ناتو از پاکستان می خواهد که مرز خود را باز کند.

جنرال کنود بارتلز، رییس کمیته نظامی ناتو گفت، تقاضای بازگشایی مرز پاکستان به این مفهوم نیست که آنها از نظر تدارکاتی با دشواری رو به رو اند، اما باید در مورد یک زمان بندی برای بازگشایی این مرز گفتگو شود.

بارتلز بعد از مذاکرات دو روزه افسران ارشد نظامی ناتو در بروکسل، به خبرنگاران گفت که نیروهای بین المللی به راه های اکمالاتی شمال دسترسی دارند، اما قطعاً" نیاز به دسترسی به مسیر پاکستان نیز دارند.

ایالات متحده امریکا و ناتو از مدت ها به این طرف در تلاش پیدا کردن راه های بدیل برای انتقال تدارکات و مواد اکمالاتی نیروهای خود به افغانستان بودند.

 اکنون این مواد از طریق روسیه و کشورهای آسیای میانه به افغانستان انتقال داده می شود. اما انتقال اموال از طریق شمال هزینه بیشتری بر می دارد.  

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، هزینه انتقال مواد اکمالاتی نیروهای امریکایی از طریق راه های شمال افغانستان به 104 میلیون دالر می رسد، این مبلغ 87 میلیون بیشتر از هزینه انتقال این مواد از مسیر پاکستان است. ختم / مینوی

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا