سیاستاخبار

مشاور رییس جمهوری پیشین امریکا٬ ترامپ را ریا کار خواند

کابل/ ۳  قوس/ باختر

یک مقام برجستۀ دولت جورج دبلیو بوش رییس جمهوری پیشین امریکا٬ ترامپ را فرد ریا کار گفته  است که می تواند امریکا را به سال های ۲۰۰۱ بازگرداند.

ریچارد هاس٬ دیپلمات کهنه کار امریکا که در زمان جورج دبلیو بوش رییس جمهوری پیشین آن کشور٬ در پست های حساس دیپلماتیک منجمله مشاور امور خارجی رییس جمهوری آن وقت امریکا کار کرده است گفته است که توافق صلح با طالبان ، توافق صلح نیست.

اواین توافق را٬توافق دولت ترامپ با طالبان خوانده است که مربوط ملت امریکا نمی شود، ریچارد هاس٬ این توافق را یک توافق بسیار ناقص توصیف کرده است که در آن دولت افغانستان کنار گذاشته شده است٬ دولت که امریکا و جامعه جهانی برای تقویت آن٬ مردم افغانستان را کمک کردند که آن را بار ور کنند٬ حالا کسی یعنی هیچ شهروند امریکایی این توافق را توافق صلح نمی‌نامد.

ریچارد هاس روز یکشنبه در گفت وگو با شبکه خبری سی ان ان درباره توافق با طالبان و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اظهار کرد: من فکر می‌کنم این یک توافق کاملا ناقص است که در آن ترامپ٬ یک دولت متعهد به مردم و جامعۀ جهانی  را کنار گذاشته است٬این توافق صلح نمی آورد٬ فقط برنامه تبلیغاتی ترامپ برای انتخابات بود که برای او هم نتیجه نداد.

ریچارد هاس گفته است ما می‌خواهیم افغانستان را با جنگ تنها بگذاریم و دست طالبان را برتر نگه داریم.

او که حالا رییس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا است گفته است:چیز دیگری که می‌بینیم این است که افغانستان بار دیگر بزرگ راهی برای تروریزم می‌شود. هیچ کسی نباید فراموش کند که تروریست‌های ۱۱ سپتامبر (۲۰۰۱) در افغانستان آموزش می‌دیدند و این می‌تواند بار دیگر روی دهد، این کار شدنی است.

هاس گفته است: چند هفته گذشته و دو ماه آینده بسیار دشوار بوده و است او تاکید دارد جدا از مشکلات دوره انتقال، دولت بایدن در  سیاست خارجی با چنان چالش  مواجه است که در طول چهار سال گذشته به جای بازسازی، از هم گسسته شد. بایدن برای ترمیم سیاست خارجی امریکا و برای معرفی دوباره امریکا به جهان٬ کارهای زیادی دارد که باید انجام دهد . صائم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا