سیاستاخبارTOP

مشرانوجرگه؛ فرمان تقنینی رییس جمهور را رد کرد 

کابل/ ۲۷عقرب/ باختر

در جلسه امروز مشرانوجرگه به ریاست محمد علم ایزدیار نایب اول مجلس، فرمان تقنینی شماره 353 رییس جمهور در مورد تعدیل و حذف برخی از مواد خط آهن رد شد.

دفتر مطبوعاتی مشرانوجرگه به آژانس باختر خبرداد٬ این فرمان تقنینی که در کمیسیون‌های مشرانوجرگه مورد مطالعه قرارگرفته بود، توسط معاون ومنشی کمیسیون مواصلات و مخابرات به جلسه ارائه و با مشخص شدن یک سلسله دلایل قانونی، به اتفاق آرا رد شد.

هم‌چنان در این نشست قراربود که سرپرست وزارت مالیه پیرامون مسودۀ بودجۀ ملی سال مالی 1400خورشیدی و در نظرگرفتن دیدگاه‌های سناتوران در پیوند به مسودۀ بودجۀ یادشده حضور یابد، اما به عوض وی معین مالی و اداری این وزارت به نشست حاضر شد و سناتوران حضور وی را نپذیرفتند که باید در نشست بعدی مشرانوجرگه، سرپرست وزارت مالیه اشتراک و معلومات لازمه را ارائه کند.

هکذا در مباحث آزاد جلسه، شماری از سناتوران از دست‌آوردهای نشست‌های تیم شش ونیم صبح به رهبری امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری در کاهش جرایم جنایی ابراز خرسندی کردند و تاکید داشتند که باید شهروندان دراین زمینه وسایر موارد با دولت همکاری لازم کرده و از تبلیغات سوء، توهین و تحقیر جلوگیری کنند.

در جلسه بعضی از سناتوران گفتند: دراین اواخر در میدان هوایی کندهار هنگام حضور وزرا و مقامات بلند رتبه، کارمندان و شاگردان اناث برای پذیرایی آورده می‌شوند که این کار خلاف عنعنات است و از رهگذر مسایل امنیتی نیز توام با خطر است که باید مسوولان در کندهار در پیوند به این موضوع مورد بازپرس قرار گیرند و به وزارت معارف هم خبر داده شود که در هیچ برنامۀ از شاگردان مکتب آن‌هم در ساعات درسی استفاده نشود .

در جلسه یک‌تعداد سناتوران گفتند: نشست صلح در قطر میان نمایندگان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان به بن‌بست رسیده است، ایجاب می‌کند که تجاویز لازم در زمینه اتخاذ شود .

سناتوران بار دیگراز فداکاری‌ها و قربانی‌های نیروهای دفاعی و امنیتی کشور یاد آوری کردند و تاکید داشتند که نهادهای مسوول در اعاشه، اباته و تجهیز به موقع این سر سپردگان راه آزدای٬ ازهیچ‌گونه سعی و تلاش دریغ نورزند.

تاکید بر مساعد شدن زمینۀ نشست سناتوران با رییس جمهوری٬ در پیوند به قضایای جاری و چگونگی شمولیت دیدگاه‌های اعضای مجلس در مسودۀ بودجۀ ملی، یادآوری از تلفات نیروهای امنیتی در ولسوالی جرم ولایت بدخشان، تاکید بر دریافت راه حل فارغان صنوف دوازدهم که زیرسن 18 سال قرار دارند٬ ب خاطر شمولیت در آزمون کانکور، یادآوری از چالش‌ها فرا راه معلولان و ورثه شهدا و تاکید بر پرداخت حقوق این قشر جامعه و برخی مسایل دیگر مطرح بحث قرارگرفت .

درختم مباحث آزاد، محمدعلم ایزدیار٬ نایب اول مشرانوجرگه٬ استفاده از شاگران مکاتب و کارمندان دولتی را جهت استقبال از مقامات دولتی خلاف رسوم و عنعنات کشور و نیز از جهت امنیتی نامناسب دانست و تأکید کرد که هیچ ارگانی نباید به چنین اقدام متوسل شود. همچنان گفت: مجلس سنا طی مکتوبی رسمی از ریاست عمومی ادارۀ امور ریاست جمهوری خواهد خواست تا جلو چنین عملکردهای مخالف اذهان عامه را بگیرد.

محمدعلم ایزدیار٬ در کنار این که به کمیسیون‌های مربوط وظیفه سپرد تا موضوع عدم اجرای حقوق و امتیاز معلولان و ورثه شهدا را با وزیر دولت در امورشهدا ومعلولان پیگیریکند؛ به روح شهدای حوادث اخیر از جمله شهادت دوازده تن نیروی امنیتی در ولسوالی جرم بدخشان اتحاف دعا وبا خانواده‌های‌شان ابراز تسلیت کرد و از رهبری‌ بخش امنیتی ودفاعی خواست تا به مشکلات جزوتام‌های منسوبان در  کندز، بغلان و کندهار رسیدگی کند.

نایب اول مجلس٬ با اشاره به طولانی شدن روند مذاکرات در دوحه گفت: متأسفانه که هیئت‌های مذاکراه کننده تاکنون نتوانسته‌اند روی اصول کاری به توافق برسند که سبب نگرانی مردم شده است٬ درکنار آن جنگ‌ها تشدید و سطح تلفات بلند رفته است که به هیچ صورت به نفع مردم و آینده کشور نیست و انتطار می‌رود که حکومت، همکاران بین المللی و ایالات متحده امریکا در راستای صلح تجدید نظر کنند و پاکستان و برخی کشورهای دیگر را متقاعد کنند که روند مذاکرات مستقیم آغاز شود و افزود: حکومت افغانستان باید متوجه باشد و اگر روند به بن بست رسیده٬ هیئت گفت وگو کننده را به کابل فراخوانده با مردم مشوره و تدابیر تازه در روند صلح اتخاذ کند.

نایب اول مجلس سنا٬ با وصفت این‌که از معاون اول ریاست جمهوری، وزارت امور داخله، وتیم نشست های شش ونیم صبح تشکر و قدردانی کرد و گفت: خوشبختانه به اساس تلاش‌های منسجم این تیم٬ سطح جرایم در پایتخت کاهش به وجود آمده است و امید می‌رود که جلو فعالیت‌های تروریستی نیز گرفته شود و این برنامه‌ها به سایر ولایت ها گسترش یابد٬ تا زمینه زندگی عاری از خشونت به همه باشندگان مهیا شود.

در پایان جلسه، فیصله شد که سرپرستان وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی و رییس کمیتۀ ملی امتحانات٬ پیرامون موضوع عدم پذیرش فارغان صنوف دوازدهم که سن شان کمتراز 18 سال است٬ در آزمون کانکور، کمبود کتاب‌های درسی، معطلی امتحانات شاگردان به فصل جدید و برخی موارد دیگر در یکی از جلسات عمومی استجواب شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا