سیاست

معاهده دوستی و همکاری میان افغانستان و فرانسه به امضا رسید

 نیکولا سرکوزی رئیس جمهور فرانسه پس از امضای معاهده دوستی و همکاری میان افغانستان و فرانسه گفت که به اساس این معاهده، فرانسه همکاری های دراز مدت خویش را در عرصه های معارف، صحت، اقتصاد و فرهنگ به افغانستان ادامه می دهد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس اطلاعاتی باختر، این معاهده شام دیروز توسط روسای جمهور افغانستان و فرانسه در قصر ریاست جمهوری آنکشور به امضا رسید، نیکولا سرکوزی در یک نشست مشترک خبری با حامد کرزی، تاکید کرد که کشورش در عرصه آموزش نیروهای امنیتی افغان به کمک و همکاری خویش ادامه خواهد داد.

سرکوزی از رئیس جمهوری اسلامی افغانستان خواست که مسئولیت های امنیتی ولایت کاپیسا را در آینده به نیروهای امنیتی افغان بسپارد.

سپس رئیس جمهوری کشور طی صحبتی از رئیس جمهور فرانسه بخاطر مهمان نوازی و استقبال گرم هیئت افغانی تشکری کرده و از امضای معاهده دوستی و همکاری میان افغانستان و فرانسه اظهار خرسندی کرد.

حامد کرزی گفت که با امضای معاهده دوستی و همکاری، فرانسه تعهدات خویش را به افغانستان تجدید کرد.

همچنان رئیس جمهور کشور از کشته شدن چهار سرباز فرانسوی در افغانستان که اخیراً در ولایت کاپیسا جان های شانرا از دست دادند، برای مردم فرانسه تسلیت خویش را ابراز کرد و از قربانی های سربازان فرانسه در آوردن امنیت و ثبات قدردانی کرد.

حامد کرزی افزود: مردم افغانستان ضمن اینکه به مردم فرانسه تسلیت می گویند واز حمایت قوی آنان از افغانستان در چند سال گذشته، تشکری می کنند.

رئیس جمهور کشور در مورد انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان گفت که افغانستان آماده است که حتی این مسئولیت  را قبل از سال 2014 به عهده گیرد، وی گفت حکومت افغانستان در سال جاری پس از ماه مارچ مسئولیت  امنیتی ولایت کاپیسا را از نیروهای فرانسوی به نیروهای  افغان انتقال می دهد.

مطابق این معاهده دوستی و همکاری، فرانسه در عرصه های دفاع و امنیت، زراعت، انکشاف دهات، صحت، معارف، تحصیلات عالی، فرهنگ و باستان شناسی، حکومتداری خوب، حاکمیت قانون، ساختار های زیربنایی، اقتصاد، امور مالی، تجارت و صنعت به کمک و همکاری خویش به افغانستان ادامه می دهد.

گفتنی است که معاهده دوستی و همکاری میان افغانستان و فرانسه برای مدت 20 سال قابل اعتبار است.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

دکمه بازگشت به بالا