اخباراقتصاد

معاون اول رییس مجلس سنای ازبکستان: اگر دهلیز افغانستان ساخته شود، هزینۀ حمل و نقل ازبکستان 10برابر کاسته می‌شود

کابل/ ۲۰  جدی/ باختر

صادق صفایف، معاون اول رییس مجلس سنا در مجلس علیای ازبکستان گفت: اگر دهلیز حمل و نقل افغانستان ساخته شود، هزینۀ حمل و نقل برای ازبکستان بیش از 10 برابر کاهش می‌یابد. ، صفایف این گفته‌ها را اخیراً در نشست مطبوعاتی کلوپ بین‌المللی مطرح کرده است. معاون اول سنای ازبکستان  در این نشست مسایل امنیتی و سیاست اقتصادی را دو نکتۀ مهم برای توسعۀ روابط میان ازبکستان و افغانستان خوانده است و گفته است: «اهمیت افغانستان برای ازبکستان چیست؟ اول، مسالۀ امنیت است. صلح در افغانستان، مبارزه با گروه‌های تروریستی و افراطی عامل مهم جهت تامین امنیت در قلمرو مرزی ازبکستان با کشورهای همسایه است. دومین مساله ایجاد دهلیز حمل و نقل افغانستان است. ما بار­ها این را گفته‌ایم که این موضوع برای ازبکستان مسالۀ مرگ و زندگی است، زیرا خلیج فارس و بنادر دریایی در اقیانوس هند از طریق افغانستان برای ما نزدیک است : رییس جمهور ازبکستان بسیار با جدیت همراه با کشورهای بزرگ کارمی‌کند. البته یافتن نقاط مشترک دشوار است. اگر این دهلیز ساخته شود، هزینۀ حمل و نقل برای ما بیش از 10 برابر کاهش می­یابد.»

این مقام ازبکستان تأکید کرده است: «حداکثر 20 درصد از عملیات صادرات و واردات ما مصرف حمل و نقل می­شود. البته ایجاد دهلیز از طریق افغانستان، سبب کاهش هزینۀ بازار داخلی ما نیز خواهد شد.»

دولت شوکت میر ضیایف برای ایجاد دهلیز تجارتی افغانستان تلاش دارد. ایجاد دهلیز حمل و نقل افغانستان که آسیای میانه را به اقیانوس هند و خلیج فارس وصل می‌کند، ثبات و توسعۀ اقتصادی منطقه را تضمین خواهد کرد. برمک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا