جهان

ملل متحد حشیش را از فهرست مواد مخدر خطرناک بیرون کرد

ژنیو/ دویچه وله/۱۴ قوس/باختر
آژانس مواد مخدر سازمان ملل متحد به حذف حشیش از فهرست مواد مخدر خطرناک رای مثبت داد.
در گذشته این مواد در جایگاه یکسان با هیرویین و چند نوع مواد مخدر مصنوعی دیگر قرار داشت. سازمان صحی جهان پیشنهاد کرده بود که کنترول بالای حشیش یا ماریجوانا کاهش یابد تا انجام تحقیقات به هدف استفاده از این مواد در بخش طبابت تسهیل شود.
اداره مسوول سیاست گذاری در بخش مواد مخدر در سازمان ملل متحد بر حذف حشیف و ماریجوانا از میان موادی که عمدتاً زیر کنترول شدید قرار دارد، روز چهارشنبه رای مثبت داد.
۲۷ عضو کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل متحد برای حذف این مواد رای مثبت داده اند. یک عضو این کمیسیون رای ممتنع داشت و ۲۵ کشور دیگر عضو، با بیرون کردن حشیش از این فهرست مخالفت کرده اند.
تا حال نام این مواد در لیست ۴ کنوانسیون مواد مخدر سازمان ملل متحد که در سال ۱۹۶۱ به تصویب رسیده بود، در کنار هیرویین و شماری از مواد مخدر خطرناک دیگر قرار داشت. این کمیسیون هنوز هم حشیش را قانونی اعلام نکرده است و در فهرست مواد مخدری که “بسیار اعتیادآور اند و مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند”، جا دارد. سازمان جهانی صحت گفته است هنوز هم حشیش در فهرست شماره یک کنوانسیون مواد مخدر سازمان ملل قرار دارد که میزان تاثیرگذاری آن بالای صحت انسان ها بالا است. فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا