اخبارجهان

منشی عمومی ناتو: ماموریت ناتو در افغانستان ادامه میابد

بروکسل/ وی او ای/12 قوس/باختر

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو گفت که همزمان با کاهش نیروهای امریکایی، ماموریت آموزشی ناتو ادامه خواهد داشت.

آژانس باختر به نقل از صدای امریکا گزارش داد ، ستولتنبرگ دیروزگفت که وضعیت افغانستان در نشست وزرای خارجهٔ ناتو به بحث گرفته شد و این پیمان از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند و بر اساس آن حضور خویش در افغانستان تنظیم کرده است.

او پس از این نشست گفت: “در حالی که امریکا مصمم است نیروهایش را به ۲۵۰۰ کاهش دهد، ماموریت آموزشی ناتو ادامه خواهد داشت و بیش از نصف نیروهای ما (در افغانستان) اکنون، غیر امریکایی استند.”

این در حالی است که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا حدود دو هفته پیش دستور داد که ۲۰۰۰ نظامی امریکایی تا ۱۵ جنوری از افغانستان بیرون شوند. در حال حاضر حدود ۴۵۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان مستقر است.

 ستولنتنبرگ علاوه کرد که وزرای خارجه تصریح کردند که تمامی متحدان به ادامهٔ ماموریت در افغانستان و حمایت از نیروهای افغان در مبارزه با تروریزم متعهد باقی می‌مانند.

منشی عمومی ناتو گفت که به ارزیابی وضعیت در افغانستان ادامه خواهند داد و در اوایل سال آینده تصامیم مهمی اتخاذ خواهند کرد.

با آنهم ستولتنبرگ افزود که تصامیم باید به گونه هماهنگ شده و منظم اتخاذ شود.

منشی عمومی دیروز گفت: “اگر تصمیم بگیریم که بمانیم برای آن بهایی وجود دارد، اما اگر تصمیم بگیریم که بر آییم، برای آن نیز بهایی وجود خواهد داشت. بهای بودن، البته، ادامۀ ماموریت نظامی در افغانستان و هزینۀ مالی و جانی آن است. بهای ترک کردن نیز خطر از دست رفتن دستآوردهای حاصله است.”

او افزود که فرصت تاریخی برای تامین صلح در افغانستان رونما شده است و از آن باید استفاده شود.

این در حالی است که وزیر خارجهٔ آلمان پیش از نشست دیروز گفت که ناتو نباید با خروج پیش از وقت نیروها از افغانستان،‌ مذاکرات صلح را به خطر بیندازد.

هایکو ماس دیروز گفت: “منیحث شرکای ناتو، ما می‌خواهیم مطمین شویم که کاهش بیشتر نیروها در افغانستان منوط به شرایط واضحی باشد.”

ماس در آستانهٔ نشست وزرای خارجهٔ پیمان اتلانتیک شمالی گفت که برای حفاظت از آنچه که تا حال کسب شده است، نباید دست به اقدامات عجولانه زد.

فریده بابک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا